DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Laury Kultury Starosty Ostrowskiego przyznane. Główną nagrodę otrzymała ikona muzycznego Ostrowa

Była to 11. edycja Laurów Kultury Starosty Ostrowskiego. Impreza, podczas której doceniani są ważni dla regionu twórcy i animatorzy kultury, jest też niejako inauguracją roku kulturalnego w powiecie ostrowskim. – Przesłaniem naszej nagrody jest to, aby wręczać nagrodę za tworzenie kultury przez wielkie K w większych i mniejszych ośrodkach powiatu. Co roku wybór osób, które otrzymają nagrodę, jest trudny. Twórców i działaczy kultury jest bowiem bardzo wielu – mówi starosta Paweł Rajski.

W tym roku na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury statuetkę i dyplom odebrało 13 osób. Jako pierwszy nagrodę otrzymał Dariusz Peśla, dziennikarz prasy lokalnej, pisarz, spod którego pióra wyszły m.in. monografie. – Najświeższym i najbardziej spektakularnym efektem jego poszukiwań jest wydany niedawno własnym finansowo sumptem opasły tom pierwszej części książki pt. „Radziwiłłowie książęta z Cesarza Łaski”, w której przywołuje nieznane historie i wyjaśnia zagadki z życia tej wielkiej magnackiej rodziny – mówił prowadzący galę Janusz Grzesiak.

Kolejną osobą nagrodzoną Laurem Kultury, a która także pisze książki, była Aneta Franc – archiwistka, historyczka, regionalistka i pisarka, która zadebiutowała powieścią „Wojna nie była kobietą”. – Bardzo się cieszę z tej nagrody. Ciągle szukam nowych wyzwań. Bliska mi jest i genealogia, i historia, a ostatnio zakochałam się w pisaniu powieści. Obecnie pracuję na drugim tomem książki „Wojna nie była kobietą” – mówiła nam Aneta Franc.

Laur Kultury otrzymała też zajmująca się genealogią Grażyna Karolak, członkini Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego i organizatorka cyklu wystaw „Ocalić od zapomnienia”, autorka publikacji „Przepisy naszych przodków”. – Właściwie to przypadek sprawił, że trafiłam do Towarzystwa Genealogicznego, ale niespodziewanie doskonale się w nim odnalazłam. Obecnie moja pasja pochłania mnie całkowicie, a plusem wielkim jest to, że mogę realizować w OTG dosłownie wszystkie moje pomysły – mówiła nam po odebraniu statuetki Grażyna Karolak.

Laureatami Lauru Kultury byli w tym roku także: założyciel ważnego dla lokalnej społeczności Radia Odolanów – Jan Grzona, czy bibliotekarka pracująca w filii Biblioteki Publicznej w Wielowsi i organizatorka wielu cieszących się zainteresowaniem odbiorców spotkań i imprez czytelniczych – Dominika Kucharska.

Dwoje kolejnych laureatów to także doskonale znani w regionie animatorzy kultury, organizatorzy i pomysłodawcy wielu cennych przedsięwzięć. To Mariola Janiak – dyrektorka artystyczna Zespołu Tańca Ludowego „Głogowianie”, który dzięki jej zaangażowaniu działa od 2009 roku i promuje nie tylko rodzimy folklor Ziemi Raszkowskiej, Wielkopolski, ale także przybliża kulturę innych miejsc w Polsce oraz Mariusz Jernalczyk – dyrygent Stowarzyszenia Chór św. Grzegorza w Nowych Skalmierzycach, który w swoim repertuarze ma nie tylko muzykę sakralną i religijną, ale również szlagiery muzyki poważnej, filmowej i rozrywkowej.

Tytułem może się też pochwalić dwoje twórców: Aleksandra Kubica – rzeźbiarka, współprowadząca w Ostrowie Artystyczną Pracownię Otwartą „Dzika Śliwka” oraz muzyk Kacper Kaczmarek, uczestnik i laureat wielu konkursów muzycznych, absolwent ostrowskiej szkoły muzycznej, a obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. O tym, jak gra na akordeonie, publiczność mogła się osobiście przekonać, bowiem muzycznie rozpoczął galę.

W piątkowy wieczór statuetka trafiła także na ręce Cezarego Nowakowskiego. To współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Wielkopolskiego Centrum Chopinowskiego – Antonin, które to organizuje jedną z najważniejszych imprez chopinowskich w regionie – Międzynarodowy Festiwal „Chopin w Barwach Jesieni” czy Turnieje Pianistyczne Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Antoniego H. Radziwiłła oraz letni cykl koncertowy Konfrontacje Chopinowskie.

Dwie nagrody przyznane zostały zbiorowo: Zespołowi Pieśni i Tańca „Przygodzice” oraz Zespołowi ”Gorzyczanie”. Ten pierwszy to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych działających w powiecie ostrowskim, który funkcjonuje od niemal 40 lat, a dzisiaj na swoim koncie ma ponad 1000 występów. Drugi natomiast powstał w 1994 roku i działa w filii Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach Wielkich. W swoim programie oprócz pieśni i tańców wielkopolskich wykraczają daleko ponad region.

Laur Kultury za całokształt działalności na rzecz ostrowskiej chóralistyki otrzymała Irena Stodolna, ikona muzycznego Ostrowa. Przez 33 lata była dyrygentką Chóru Męskiego „Echo”, z którym odnosiła liczne sukcesy, uczyła także w Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim.

Warto dodać, że Laury Kultury w takiej formule odbyły się dwa lata temu. Ubiegłoroczne bowiem miały miejsce on-line. I właśnie walor spotkania z publicznością podkreślali w miniony piątek organizatorzy przedsięwzięcia, a także Janusz Radek, który na zakończenie piątkowej gali dał wyśmienity koncert.

Wydarzenie odbyło się w piątek, 22 października w Ostrowskim Centrum Kultury.

Nagrodzeni Laurem Kultury 2021 Starosty Ostrowskiego:

  • Dariusz Peśla
  • Aneta Franc
  • Jan Grzona
  • Mariola Janiak
  • Mariusz Jernalczyk
  • Kacper Kaczmarek
  • Grażyna Karolak
  • Aleksandra Kubica
  • Dominika Kucharska
  • Cezary Nowakowski
  • Zespół Pieśni i Tańca „Przygodzice”
  • Zespół Gorzyczanie
  • Irena Stodolna – Laur Kultury za Całokształt

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • DDP
    Dobry Duch Powiatu

    niedziela, 24 października, 2021

    Starosta organizuje imprezę, ludzie stłoczeni kompletny brak dystansu oraz maseczek. Gdzie jest sanepid oraz policja? Jedyna odpowiedź jaka mi się ciśnie to sanepid w kieszeni u Starosty a policja jak zwykle nic nie umie zrobić ponieważ tak nieudolnej służby nie było dawno.

    Odpowiedz
  • P
    Patrzacy

    niedziela, 24 października, 2021

    Kto to nominuje do tych naGROD? Albo lepiej kto ;podpowiada panu Zlotoustemu??

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz