Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Była to 11. edycja Laurów Kultury Starosty Ostrowskiego. Impreza, podczas której doceniani są ważni dla regionu twórcy i animatorzy kultury, jest też niejako inauguracją roku kulturalnego w powiecie ostrowskim. – Przesłaniem naszej nagrody jest to, aby wręczać nagrodę za tworzenie kultury przez wielkie K w większych i mniejszych ośrodkach powiatu. Co roku wybór osób, które otrzymają nagrodę, jest trudny. Twórców i działaczy kultury jest bowiem bardzo wielu – mówi starosta Paweł Rajski.
W tym roku na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury statuetkę i dyplom odebrało 13 osób. Jako pierwszy nagrodę otrzymał Dariusz Peśla, dziennikarz prasy lokalnej, pisarz, spod którego pióra wyszły m.in. monografie. – Najświeższym i najbardziej spektakularnym efektem jego poszukiwań jest wydany niedawno własnym finansowo sumptem opasły tom pierwszej części książki pt. „Radziwiłłowie książęta z Cesarza Łaski”, w której przywołuje nieznane historie i wyjaśnia zagadki z życia tej wielkiej magnackiej rodziny – mówił prowadzący galę Janusz Grzesiak.
Kolejną osobą nagrodzoną Laurem Kultury, a która także pisze książki, była Aneta Franc – archiwistka, historyczka, regionalistka i pisarka, która zadebiutowała powieścią „Wojna nie była kobietą”. – Bardzo się cieszę z tej nagrody. Ciągle szukam nowych wyzwań. Bliska mi jest i genealogia, i historia, a ostatnio zakochałam się w pisaniu powieści. Obecnie pracuję na drugim tomem książki „Wojna nie była kobietą” – mówiła nam Aneta Franc.
Laur Kultury otrzymała też zajmująca się genealogią Grażyna Karolak, członkini Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego i organizatorka cyklu wystaw „Ocalić od zapomnienia”, autorka publikacji „Przepisy naszych przodków”. – Właściwie to przypadek sprawił, że trafiłam do Towarzystwa Genealogicznego, ale niespodziewanie doskonale się w nim odnalazłam. Obecnie moja pasja pochłania mnie całkowicie, a plusem wielkim jest to, że mogę realizować w OTG dosłownie wszystkie moje pomysły – mówiła nam po odebraniu statuetki Grażyna Karolak.
Laureatami Lauru Kultury byli w tym roku także: założyciel ważnego dla lokalnej społeczności Radia Odolanów – Jan Grzona, czy bibliotekarka pracująca w filii Biblioteki Publicznej w Wielowsi i organizatorka wielu cieszących się zainteresowaniem odbiorców spotkań i imprez czytelniczych – Dominika Kucharska.
Dwoje kolejnych laureatów to także doskonale znani w regionie animatorzy kultury, organizatorzy i pomysłodawcy wielu cennych przedsięwzięć. To Mariola Janiak – dyrektorka artystyczna Zespołu Tańca Ludowego „Głogowianie”, który dzięki jej zaangażowaniu działa od 2009 roku i promuje nie tylko rodzimy folklor Ziemi Raszkowskiej, Wielkopolski, ale także przybliża kulturę innych miejsc w Polsce oraz Mariusz Jernalczyk – dyrygent Stowarzyszenia Chór św. Grzegorza w Nowych Skalmierzycach, który w swoim repertuarze ma nie tylko muzykę sakralną i religijną, ale również szlagiery muzyki poważnej, filmowej i rozrywkowej.
Tytułem może się też pochwalić dwoje twórców: Aleksandra Kubica – rzeźbiarka, współprowadząca w Ostrowie Artystyczną Pracownię Otwartą „Dzika Śliwka” oraz muzyk Kacper Kaczmarek, uczestnik i laureat wielu konkursów muzycznych, absolwent ostrowskiej szkoły muzycznej, a obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. O tym, jak gra na akordeonie, publiczność mogła się osobiście przekonać, bowiem muzycznie rozpoczął galę.
W piątkowy wieczór statuetka trafiła także na ręce Cezarego Nowakowskiego. To współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Wielkopolskiego Centrum Chopinowskiego – Antonin, które to organizuje jedną z najważniejszych imprez chopinowskich w regionie – Międzynarodowy Festiwal „Chopin w Barwach Jesieni” czy Turnieje Pianistyczne Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Antoniego H. Radziwiłła oraz letni cykl koncertowy Konfrontacje Chopinowskie.
Dwie nagrody przyznane zostały zbiorowo: Zespołowi Pieśni i Tańca „Przygodzice” oraz Zespołowi ”Gorzyczanie”. Ten pierwszy to jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych działających w powiecie ostrowskim, który funkcjonuje od niemal 40 lat, a dzisiaj na swoim koncie ma ponad 1000 występów. Drugi natomiast powstał w 1994 roku i działa w filii Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach Wielkich. W swoim programie oprócz pieśni i tańców wielkopolskich wykraczają daleko ponad region.
Laur Kultury za całokształt działalności na rzecz ostrowskiej chóralistyki otrzymała Irena Stodolna, ikona muzycznego Ostrowa. Przez 33 lata była dyrygentką Chóru Męskiego „Echo”, z którym odnosiła liczne sukcesy, uczyła także w Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Warto dodać, że Laury Kultury w takiej formule odbyły się dwa lata temu. Ubiegłoroczne bowiem miały miejsce on-line. I właśnie walor spotkania z publicznością podkreślali w miniony piątek organizatorzy przedsięwzięcia, a także Janusz Radek, który na zakończenie piątkowej gali dał wyśmienity koncert.
Wydarzenie odbyło się w piątek, 22 października w Ostrowskim Centrum Kultury.
niedziela, 24 października, 2021
Starosta organizuje imprezę, ludzie stłoczeni kompletny brak dystansu oraz maseczek. Gdzie jest sanepid oraz policja? Jedyna odpowiedź jaka mi się ciśnie to sanepid w kieszeni u Starosty a policja jak zwykle nic nie umie zrobić ponieważ tak nieudolnej służby nie było dawno.
niedziela, 24 października, 2021
Kto to nominuje do tych naGROD? Albo lepiej kto ;podpowiada panu Zlotoustemu??