W sali Ostrowskiego Centrum Kultury odbyło się wręczenie Laurów Kultury Starosty Ostrowskiego. Na scenie pojawiło się 13 laureatów.
A oto tegoroczni laureaci:
Edyta Ostojak-Mącik – Za umiejętność scenicznego wykreowania swojego talentu, za konsekwencję i osiągnięte sukcesy Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymuje pochodząca z Granowca, drobna blondynka o mocnym głosie, aktora i wokalistka. Edyta Ostojak-Mącik est aktorką Teatru im. Osterwy w Lublinie, gościnnie występuje w warszawskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Polskiego Radia. Bogata jest także jej filmografia. Grała w serialach ,,Na dobre i na złe’’, Ojciec Mateusz’’, ,,Lekarz e’’ a ostatnią premierą, w której możemy wiedzieć jej kreacje aktorską jest film ,,Lipowo. Zmowa Milczenia’’.
Krzysztof Ryfa – Za własną działalność artystyczną i osiągane na tej niwie sukcesy oraz za zaangażowanie w promocję twórców i sztuki. Krzysztof Ryfa to kurator wystaw, animator kultury, pedagog, organizator i uczestnik wielu plenerów artystycznych i sympozjów. Założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim mieszczącej się w dawnym spichlerzu przy ulicy Wiosny Ludów, którą we współpracy z grupą przyjaciół sztuki prowadzi od 2012 roku.
Iwona Garbacz – Za kilkadziesiąt pracy pedagogicznej, za umiejętność stworzenia swojej rozpoznawalnej kreski i za indywidualne sukcesy artystyczne. Ostrowianka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. W swoich pracach zachwyca się detalami mijanych na co dzień bram, sionek i kamienic.
Robert Adamczak – Za kilkadziesiąt lat na rzecz promocji polskiej kultury, za wkład w wychowywanie kolejnych pokoleń uzdolnionych muzycznie młodych ludzi. Wszechstronny pianista z ogromnym doświadczeniem koncertowym. Ma ich na swoim koncie ponad 1000. Profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, ekspert Akademii Muzycznej w Poznaniu, wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie.
Mariusz Chocaj – Za kilkadziesiąt lat pracy na rzecz umuzykalniania najmłodszych pokoleń dzieci i młodzieży. Animator i showman obdarzony wieloma talentami, w tym umiejętnością przełamywania barier, porywania do wspólnej zabawy co w jego pracy ma szczególne znaczenie. Z wykształcenia nauczyciel muzyki związany na co dzień z Młodzieżowym Domem Kultury.
Dr Krzysztof Morta – W roku 10-lecia działalności Ośrodka, za interdyscyplinarność podejmowanych inicjatyw na rzecz popularyzacji historii etnicznej regionu. Filolog klasyczny, hebraista, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, który umiejętnie potrafi łączyć swoją pracę naukową z działalnością na rzecz rodzinnego miasta i regionu.
Jeden z założycieli Stowarzyszenia ,,Przyjaciele Ostrowskiej Synagogi’’ gromadzących ludzi żywo zainteresowanych kulturą materialną i niematerialnym dziedzictwem Żydów w całym regionie.
Adrian Matys – Za dokumentowanie okruchów przeszłości, za wieloletnią pasję i promocję lokalnego dziedzictwa. Regionalista z serca i z przekonania. Uczestnik, obserwator, dokumentalista. Obecny zawsze tam gdzie dzieję się coś ciekawego w tradycjach, zwyczajach czy obrzędach swojej gminy.
Kosynierzy – Za kultywowanie tradycji przodków, za udowadnianie, że kultura ludowa może być inspiracją także dla ludzi młodych.
Paulina Ibron – Za talent osiągane sukcesy indywidualne i te w pracy z młodzieżą. Tancerka, absolwentka szkoły baletowej w i tancerka Teatru Wielkiego w Poznaniu. Ma na swoim koncie także partie taneczne na scenach Niemiec, Hiszpanii, Czech i Włoch. Od 2018 roku współpracuje z Grupą Baletową Gwiazda w charakterze instruktora tańca i choreografa.
Tomasz Grzelak – Za skrupulatność, za umiejętność kompletowania historii z okruchów informacji i faktów. Pasjonat historii, regionalista, który od ponad dekady upowszechnia zbierane latami informacje dotyczące rodzinnej miejscowości – Franklinowa.
Chór Radość – Za umiejętne podtrzymywanie chóralnej tradycji przodków, za działalność na rzecz kultury gminy i powiatu.
Laury za całokształt działalności:
Jan Popis – Za kilkadziesiąt lat promocji muzyki poważnej, za 30 lat działalności na rzecz budowania pozycji antonińskiego festiwalu i wrażliwość muzyczną.
Big Cyc – W roku Jubileuszu 35–lecia działalności artystycznej, za muzyczną bezkompromisowość i odwagę oraz niespożytą sceniczną energię.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz