DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Lasy Państwowe, grzyby i... sztuczna inteligencja. Czego uczy i do czego zachęca nowa kampania? [ZDJĘCIA]

Grzyby z puszek, butelek i opon mają zachęcić do sprzątania lasów przy okazji grzybobrania. Oto nowa kampania informacyjna Lasów Państwowych i pierwsza stworzona z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

materiały prasowe Lasów Państwowych

Jesień to czas zbierania grzybów, ale w poszukiwaniu leśnych owoców często towarzyszą nam… śmieci. Tych leżących między drzewami i ukrytych wśród liści jest całe mnóstwo. Lasy Państwowe wyliczyły, że ich usuwanie każdego roku kosztuje Polaków 32 mln zł. „To roczny koszt zbioru śmieci z lasu” – informują przedstawiciele tej instytucji podając dane za 2023. Za tę kwotę – jak wyliczyli – można by kupić ok. 30 karetek pogotowia.

Co mają aluminium, opona i bateria do grzybów?

Chcąc wykorzystać wzmożone zainteresowanie Polaków dotyczące grzybów, a co za tym idzie także leśnych wędrówek, Lasy Państwowe przygotowały kampanię informacyjną mającą na celu w przewrotny sposób zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania lasów. Konwencja jest nietypowa. Odpady przedstawiono w kształcie przypominającym grzyby. Nadano im też oryginalne nazwy. Są na przykład puszynki leśne, papierzaki szkaradne, elektrusy rdzawe czy mobilki oponiaste.

Każda z grafik wygenerowanych za pomocą sztucznej inteligencji (AI) przedstawia inny rodzaj odpadów, które zalegają i rozkładają się w lasach zanieczyszczając środowisko. Odpowiadają one plastikowym butelkom, oponom, papierowym odpadom, puszkom i elektrośmieciom. Leśnicy chcą dzięki kampanii nakłonić grzybiarzy do zabrania w lasach nie tylko grzybów, ale też odpadów. Chociażby pięciu. Stąd hashtag #zabierz5zlasu. To pomogłoby w oczyszczaniu lasów i zmniejszyłoby koszty wywózki śmieci, które sięgają dziesiątek milionów złotych.

Miliony na sprzątanie lasów

Przedstawiciele Lasów Państwowych wyliczyli, że w 2023 roku uprzątnięto z polskich lasów 80,6 tys.m³ śmieci, co kosztowało 32,5 mln zł. To publiczne pieniądze, które mogłyby zostać spożytkowane w zupełnie inny sposób, gdyby ludzie bardziej odpowiedzialnie podchodzili do gospodarki odpadami.

„Gdyby te śmieci załadować na TIR-y i ustawić w przestrzeni miejskiej, np. w Warszawie, to powstałby korek od Pałacu Kultury i Nauki do Muzeum w Wilanowie” – podkreślają.

O tym, jak wygląda rozkład śmieci w lasach i jakie negatywne skutki dla środowiska niosą ze sobą odpady składowane w niewłaściwy sposób dowiesz się z poniższej infografiki.

materiały prasowe Lasów Państwowych
0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz