DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Krok w dobrą stronę? Przedstawiono rozwiązanie w temacie prawa autorskiego

We wtorek zebrała się Komisja Kultury i Środków Przekazu i ponownie zajęła się ustawą o prawie autorskim.

Fot. Zrzut ekranu z transmisji posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu

Podczas spotkania przedstawicieli mediów z premierem Donaldem Tuskiem, które odbyło się 10 lipca, padły słowa o znalezieniu skutecznego rozwiązania problemu związanego z ustawą o prawie autorskim. Takowe przedstawiono podczas dzisiejszego spotkania Komisji Kultury i Środków Przekazu. Przedstawił je Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Za nami dwa tygodnie pracy (…) Wpracowaliśmy rozwiązanie mające na celu zapewnienie równowagi stron i zwiększenie skuteczności negocjacji, obejmujący ustalenie wynagrodzenia za korzystanie z publikacji prasowych online przez platformy cyfrowe.

Organem administracyjnym został wyznaczony prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Andrzej Wyrobiec poinformował, że rozwiązanie zakłada – w pierwszej kolejności – mediacje, które mają na celu ustalenie wynagrodzenia. Dopiero, gdy te nie dadzą rozwiązania, nastąpi inferencja prezesa UKE. – Przyjmie ona formę orzeczenia administracyjnego, ustalającego wartość wynagrodzenia lub sposób jego obliczenia. Wydawcy będą mogli uczestniczyć w postępowaniu samodzielnie lub w grupie kilku wydawców w ramach jednego postępowania – dodał minister Wyrobiec. Całe postępowanie w najdłuższym wypadku nie powinno trwać dłużej, niż kilkanaście miesięcy.

CZYTAJ: 

Wydawcom i usługodawcom zapewnione zostanie prawo wniesienia sprzeciwu do Sądu Powszechnego, wyspecjalizowanego w sprawach własności intelektualnej. – Sądy będą orzekać w skróconych terminach: 18 miesięcy w I instancji oraz 12 miesięcy w II instancji. Procedura ma charakter hybrydowy, dostosowany do postępowania administracyjnego i cywilnego – mówił Andrzej Wyrobiec.

Zdaniem ministra poprawki powinny znaleźć szerokie poparcie w Sejmie oraz prezydenta RP. Dodatkowo poinformował, że wszystkie ważne kwestie, które nie zostały podjęte podczas obecnej nowelizacji, znajdą się w agendzie Forum Prawa Autorskiego, którego pierwsze spotkanie zaplanowano na 10 września. Wysłano do 80 podmiotów zaproszenie na forum wraz z prośbą o przedstawienie najważniejszych tematów, które zostaną włączone do prac.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • A
    An

    wtorek, 23 lipca, 2024

    Uśmiechnięta Polska robi coś źle….?

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz