Drożyzna wymusza jeszcze mocniejsze zaciskanie pasa.
Choć inflacja jest z nami od miesięcy, nie można powiedzieć, że Polacy już do niej przywykli. Jak dawała się we znaki, tak daje się cały czas i wymusza ciągle inne podejście do domowych budżetów.
Cięcie kosztów życia to coś, co stało się melodią codzienności zwłaszcza od czasów pandemii koronawirusa, ale nie było też obce już wcześniej. Ze „Wskaźnika gotowości inwestycyjnej Polaków„, który sporządził Assay Index (dane za 2022 rok) wynika, że aż 43% badanych nie ma żadnych oszczędności.
Ci, którzy odłożyli coś na przyszłość – według raportu „Oszczędzanie Polaków w inflacji” przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że 40% badanych musiało sięgnąć głębiej do kieszeni i wykorzystać przynajmniej część zaoszczędzonych pieniędzy. Cel? Pokrycie rosnących kosztów utrzymania. „31 proc. osób wykorzystało w tym celu 1/10 odłożonych pieniędzy, 37 proc. »odmroziło« 30 proc. gotówki, a 23 proc. badanych zużyło niemal połowę oszczędności” – czytamy w podsumowaniu badania.
To jednak nie koniec złych wiadomości. Z badania „Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank w lutym 2023 roku wynika, że sytuacja finansowa Polaków jest gorsza niż rok temu. Wystarczy spojrzeć na wysokość inflacji. Wstępne dane GUS-u wskazują, że wyniosła ona 10% za sierpień 2023 roku. To mniej, niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale nadal zbyt dużo, by Polacy mogli ze spokojem spoglądać na ceny na sklepowych półkach. W raporcie czytamy: „Według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku podniosły się o 16,6%”.
To wpływa na masową zmianę zachowań konsumpcyjnych Polaków, o czym również można przeczytać w podlinkowanym wyżej raporcie. Według tego badania Polacy muszą oszczędzać m.in. na lekach, badaniach i książkach, ale na pierwszych trzech miejscach znalazły się: wycieczki turystyczne, remonty i artykuły budowlane, a także wizyty w restauracjach.
Zapytaliśmy mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i okolic o to, jak radzą sobie z kosztami życia i na czym – jeśli w ogóle – oszczędzają. Odpowiedzi znajdziesz w materiale wideo.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz