DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kosztowała 20 tys. zł. Do zgłaszania problemów użyto jej 13 razy. Co dalej?

Nieporządek? Uciążliwy zapach? Mieszkańcy Jarocina mogą zgłaszać to korzystając z aplikacji mobilnej. Ta kosztowała niespełna 20 tys. zł brutto, ale do tej pory niewiele osób wykorzystało ją do tego celu.

Radny Rady Miejskiej Jarocina Michał Żabiński (mieszkańcom Ostrowa znany bardziej jako skarbnik tego miasta) złożył podczas ostatniej sesji kilka interpelacji. Jedna z nich dotyczyła „rozważenia wdrożenia aplikacji do zgłaszania problemów w przestrzeni publicznej”. Podał przykład tego typu programu i zasugerował kilka funkcji, które powinna mieć ta wykorzystywana przez mieszkańców Jarocina w tym m.in.:

  • zgłaszanie problemów,
  • monitorowanie statusu zgłoszenia,
  • obserwowanie wybranych obszarów na mapie.

Rajca chciał dowiedzieć się czy urząd planuje rozważyć tego typu aplikacji w gminie czy jakie są szanse na znalezienie pieniędzy w tegorocznym budżecie na wdrożenie i utrzymanie takiej aplikacji.

W odpowiedzi mógł przeczytać, że coś takiego już funkcjonuje w gminie Jarocina. Rzeczywiście, samorząd ma własną aplikację. W 2022 roku ówczesne władze podpisały umowę na stworzenie aplikacji mobilnej, która ułatwiłaby mieszkańcom kontakt z urzędem oraz załatwienie swoich spraw bez przychodzenia do urzędu. Aplikację można wykorzystać do złożenia wniosku o dowód, zakupu biletu w strefie parkowania lub na koncert. Nie wszyscy jednak wiedzą, że służy ona także do zgłaszania uwag dotyczących funkcjonowania na terenie miasta i gminy jak choćby zgłosić nieporządek czy uciążliwy zapach.

„Specyfikacja funkcjonalna aplikacji polega na zgłoszeniu nieporządku/uszkodzeń poprzez wybór typu i dodanie zdjęcia stanu lub przedmiotu (obowiązkowo jedno zdjęcie, maksymalnie cztery) lub zgłoszenie nieprzyjemnego zapachu, wybór skali uciążliwości (1-5). Wysłane zgłoszenia są przekazywane do pracownika urzędu miejskiego, który informację przekazuje do odpowiedniej jednostki organizacyjnej urzędu” – czytamy w odpowiedzi na interpelację, pod którą podpisała się burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska. Do niej bezpośrednio była kierowana interpelacja.

Urzędnicy wyliczyli, że w 2023 i 2024 roku mieszkańcy wysłali łącznie 13 zgłoszeń. (6 w 2023 i 7 w 2024 roku). „W minionych dwóch latach urząd nie promował tej funkcji aplikacji mobilnej” – czytamy dalej.

Burmistrz zapowiedziała, że wkrótce świadomość w tym zakresie wśród mieszkańców powinna się zwiększyć. „W najbliższym czasie zostaną podjęte działania promocyjne, tak, aby uświadomić mieszkańcom możliwość korzystania z aplikacji”.


Trafiłeś na ten artykuł w mediach społecznościowych? To jeden z wielu materiałów, jakie każdego dnia publikujemy na wlkp24.info. Aby nie przegapić żadnego, zaglądaj regularnie bezpośrednio na wlkp24.info.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz