DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Korytarz życia i jazda na suwak wpisane do ustawy. Będą też nowe mandaty [WIDEO]

Posłowie mijającej VIII kadencji sejmu przegłosowali zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym dotyczące wprowadzenia do przepisów zapisów o tworzeniu korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Wkrótce wejdą w życie także nowe przepisy pozwalające policji karać kierowców mandatami za utrudnianie przebiegu kontroli.

Korytarz życia i jazda na suwak

415 posłów głosowało za, 6 było przeciwnych zmianom w przedstawionej formie, a 2  osoby wstrzymały się od głosu. Nowelizacja przepisów nie spowoduje jednak, że kierowcy z dnia na dzień będą się do nich stosować. Ciągle należy zwiększać świadomość kierowców. Zwrócił na to uwagę Cezary Grabarczyk, który zabrał głos w tej sprawie. To zadanie dla tych wszystkich, którzy prowadzą szkoły nauki jazdy bądź doskonalenia jazdyzakomunikował. Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury poinformował w imieniu ministra Andrzeja Adamczyka, że zmiany czekają także testy egzaminacyjne na prawo jazdy. Nowe przepisy mają uzupełnić bazę pytań do przyszłych kierowców. Jak podkreślił, prawidłowo utworzony korytarz życia może zwiększyć szanse na przeżycie ofiary wypadku drogowego nawet o 40 proc.

Posłowie debatowali też nad tzw. jazdą na suwak, czyli płynnym włączaniu się do ruchu kolejnych pojazdów czekających na wjazd na główną drogę. To sposób na zmniejszenie korków. Do tej kwestii także odniósł się sekretarz stanu Marek Weber, który wyjaśnił, że dzięki powszechnemu stosowaniu się do tej formy jazdy, można zmniejszyć zatory drogowe nawet o 50 proc.

Pierwotnie zakładano, że zmiany będą obowiązywać od 1 listopada, ale proces legislacyjny się wydłużył. Wejdą w życie po 21 dniach od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.

Od pewnego czasu trwa także kampania informacyjna, mająca na celu uczulenie kierowców na to, jak postępują na drogach.

Ręce na kierownicy

Od 7 listopada lepiej dla wszystkich kierowców, aby nie robili niczego, co mogłoby zostać odebrane przez policjantów drogówki jako utrudnianie kontroli. Kiedy zostaniemy zatrzymani, będziemy musieli trzymać ręce na kierownicy i nie opuszczać pojazdu. Ma to ułatwić pracę funkcjonariuszy i usprawnić przebieg kontroli drogowej. Nowelizacja przepisów jest określana także jako bat na kierowców, którzy nie zawsze stosują się do poleceń mundurowych. Za próby podważenia kompetencji policjantów lub utrudnianie wykonywania ich obowiązków podczas kontroli może grozić mandat w wysokości nawet 500 zł.

Policjant nie będzie miał też obowiązku legitymowania się, a radiowozy będą mogły stać w miejscach zabronionych przepisami o ile nie stwarzają zagrożenia ruchu. Ma to dotyczyć zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • ...

    czwartek, 17 października, 2019

    „Policjant nie będzie miał też obowiązku legitymowania się..” no to wróżę wysyp przebierańców.

    Odpowiedz
  • E
    ehc

    czwartek, 17 października, 2019

    „Policjant nie będzie miał też obowiązku legitymowania się..” – nieścisłość , owszem ale tylko w przypadku mundurowych.

    Odpowiedz
  • K
    Kierowca

    piątek, 18 października, 2019

    Chyba jakieś jaja oni się nie będą legitymowac a my mamy trzymać ręce na kierownicy jak byśmy byli bandziorami co za mądrzy ludzie wymyślają te przepisy

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz