Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Andrzej Trybusz poinformował, że próby do badań są pobierane przez laborantów jeżdżących w ambulansach. Do tej pory laboratorium mikrobiologii i parazytologii wykonało ponad 150 badań, ale od przyszłego tygodnia ma zostać zwiększona wydajność techniczna laboratorium w zakresie badań. – Z rezerwy celowej zakupiliśmy dwa aparaty, w tym jeden całkowicie zautomatyzowany oraz dwie wirówki do przygotowania próbek – powiedział Andrzej Trybusz.
W związku z tym, że Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu został wytypowany jako placówka, która ma zajmować się wyłącznie pacjentami z podejrzeniem koronawirusa i tymi, u których stwierdzono zachorowanie na COVID-19, trwa przekazywanie pacjentów do innych jednostek. – Wszystkie oddziały zostaną zamienione w zakaźne i obserwacyjne. W poniedziałek szpital powinien być w pełnej gotowości i dysponować 406 łóżkami dla chorych. W ramach zabezpieczenia chorych pacjentek w ciąży, z dniem 16 marca, szpital ginekologiczno–położniczy przy ul. Polnej w Poznaniu wydzieli dedykowany oddział z wydzielonym personelem lekarskim i pielęgniarskim oraz wyodrębnioną izbą przyjęć służącą segregacji pacjentek. Nie będzie przenoszenia pacjentów szpitala z uwagi na przeprowadzoną wewnętrzną reorganizację szpitala – mówi Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Przedstawiciel WUW podkreśla także, że trwa akcja informacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia. W jej ramach uruchomiono teleporady dla lekarzy pierwszego kontaktu. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny zapewnia, że apteki na terenie Wielkopolski funkcjonują bez zakłóceń, ale „występują przejściowe braki w środkach dezynfekcyjnych”.
Władze wojewódzkie zajmują się też sytuacją na poznańskim lotnisku Ławica. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk otrzymał zapewnienie od płk Rafała Miernika, dowódcy 12. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej o „gotowości żołnierzy do wsparcia w działaniach na poznańskiej Ławicy przy zbieraniu ankiet lokalizacyjnych”. – Żołnierze WOT mogą także udzielić wsparcia samorządom w organizacji punktów informacyjnych i pomocy weteranom – wyjaśnia Tomasz Stube.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz