DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Koniec pandemii, oficjalny koniec stanu zagrożenia. Co się zmienia?

W Polsce oficjalnie zakończył się stan epidemiczny związany z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Dzień 30 czerwca 2023 był ostatnim, w którym obowiązywały utrzymywane przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego rozporządzenia o stosowaniu obostrzeń. Dziś (1 lipca) możemy zapomnieć całkowicie o choćby noszeniu maseczek w podmiotach leczniczych. Co jeszcze się zmieni?

O zniesieniu stanu epidemicznego w Polsce zdecydowali parlamentarzyści już w maju na wniosek złożony przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Tym samym utraciło moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego związanego z pandemią COVID-19 wywołaną przez wirusa SARS-Cov-2. Stan ten obowiązywał w kraju przez ponad 1200 dni.

Jakie obowiązywały obostrzenia?

Mimo, że sporo osób było przekonanych, że COVID-19 to już całkowita przeszłość to wciąż należało dostosowywać się do pewnych obostrzeń. Mowa przede wszystkim o obowiązku noszenia maseczek zakrywających usta i nos w przestrzeni podmiotów leczniczych (szpitale, przychodnie lekarskie). W wielu miejscach publicznych wciąż mogliśmy zauważyć dozowniki na płyny dezynfekcyjne. Teraz już znika obowiązek zagwarantowania dostępu do środków odkażających, choć wielce możliwe, że dobrowolnie w wielu miejscach one pozostaną.

Przedsiębiorco, sprawdź dokumenty!

  • Spore zamieszanie może spowodować fakt, że „odmrożone” zostaną pewnego rodzaju dokumenty w firmach. W czasie stanu epidemicznego zawieszony został obowiązek wykonywania m. in. badań medycyny pracy, szkoleń BHP czy aktualizowania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności w niektórych przedsiębiorstwach. 1 lipca w działach kadr warto będzie sprawdzić jakie dokumenty pracowników wymagają zaktualizowania. Będą na to przysługiwały krótkie terminy, bo na przykład badanie lekarskie musi zostać zaktualizowane w przeciągu maksymalnie 180 dni. Mogą robić się kolejki do zakładów medycyny pracy.
  • Od 1 lipca 2023 r. zniknie możliwość wysłania pracownika jednostronnie przez pracodawcę na urlop wypoczynkowy z lat poprzednich w wymiarze do 30 dni w terminie mu narzuconym, bez konieczności uzyskania zgody zatrudnionego i z pominięciem planu urlopów. Odwołanie stanu zagrożenie epidemicznego oznacza też wyższe odprawy i odszkodowania dla zwalnianych pracowników.
  • Zniesiona zostanie też dopuszczalność zlecenia pracy zdalnej na zasadach stanu zagrożenia.

Czy COVID-19 zniknął całkowicie?

Zarówno Ministerstwo Zdrowia jak i Główny Inspektor Sanitarny komunikują, że mimo końca stanu epidemicznego w Polsce, wirus SARS-Cov-2 nie zniknął z powierzchni ziemi. Na 26 czerwca br. w kraju odnotowano 24 przypadki zakażenia wirusem, z czego 11 osób po raz wtórny. W całej Polsce w czasie pandemii COVID-19 zachorowało dokładnie 6 517 852 osób, a z powodu zakażenia zmarło 119 626 chorych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła koniec pandemii COVID-19 dnia 5 maja 2023 roku.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • N
    Nieszczep

    sobota, 1 lipca, 2023

    Hahahahahahahaha koniec cyrku.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz