DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem. Od dziś nowe przepisy

14 marca w życie wchodzą przepisy, które zakładają konfiskatę samochodu kierowcy, który zostanie złapany za jazdę pod wpływem alkoholu. 

Nowe przepisy zakładają, że konfiskata samochodu będzie miała miejsce, gdy kierowca zostanie zatrzymany, a badanie alkomatem wykaże minimum 1,5 promila alkoholu w organizmie. Pojazd zostanie zarekwirowany nawet, gdy kierowca nie spowoduje wypadku. Dodatkowo art. 178 kk przewiduje obowiązkową konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum promil alkoholu. Trzecia opcja to zatrzymanie przez policję w warunkach recydywy, czyli gdy już raz kierowca został złapany za jazdę po alkoholu.

Gdy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, który prowadził, a przykładowo jechał autem służbowym czy leasingowanym, samochód nie zostanie skonfiskowany, ale kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.

Problem pijanych kierowców jest coraz większy. Pokazują do dobitnie policyjne statystyki. – W roku 2023 mieliśmy bardzo, bardzo znaczący wzrost liczby kierujących po spożyciu alkoholu oraz pod jego wpływem. To jest wzrost o ponad 70 kierujących. To jest wzrost od 169 kierujących w roku 2022 do 242 w roku 2023 i to mimo już mocno zaostrzonych przepisów – finansowych oraz wolnościowych – mówi podinsp. Witold Kolenda, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

Zdaniem naczelnika ostrowskiej drogówki, gdyby patrole były częstsze i bardziej dokładne – liczby te trzeba by było pomnożyć nawet razy 10. – Ci, których udało nam się złapać to jest tylko niewielka część – dodaje podinsp. Kolenda.

Zdaniem policjantów szybkość postępowania karnego byłaby najlepszym „straszakiem” dla pijanych kierowców. Niestety, w wielu przypadkach postępowanie sądowe trwa nawet kilka lat, a sprawa – jak mówią policjanci – rozmywa się.

3 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • K
    kozo

    piątek, 15 marca, 2024

    A jeśli pijany będzie kierowca autobusu MPK – to co wtedy…?

    Odpowiedz
    • Z
      ZK

      piątek, 15 marca, 2024

      Straci prawo jazdy i zapłaci nawiązkę.

      Odpowiedz
    • M
      myślący

      piątek, 15 marca, 2024

      Rozpatrzy sąd. Od dawna o tym mówią jak będą wyglądać sprawy kiedy sprawdza nie jest właścicielem pojazdu, albo pojazd ma kilku właścicieli.

      Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz