DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kończy się program "Profilaktyka 40+"

Program profilaktyka 40+, w ramach którego osoby, które urodziły się minimum cztery dekady temu mogą wykonywać nieodpłatnie badania, dobiega końca.

Program „Profilaktyka 40+” skierowany jest do Polaków, którzy skończyli 40 lat. Bez znaczenia, czy ten wiek osiągnęli kilka dni czy kilka lat temu. Można z niego skorzystać kilkukrotnie, jednak nie częściej niż raz na 12 miesięcy.

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 plus dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. Wśród nich znajdują się m.in. morfologia krwi, poziom cholesterolu, próby wątrobowe i krew utajona w kale.

W Wielkopolsce jest ok. 200 laboratoriów, które wykonują badania w ramach programu „Profilaktyka 40+”. Pacjent, by wziąć w nim udział musi się zarejestrować. – Najlepiej zalogować się na swoim internetowym koncie pacjenta. Tam można też wypełnić ankietę, która jest konieczna przed wykonaniem badań w ramach tego programu – informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

Wspomnianą ankietę można też wypełnić bezpośrednio w punkcie badań. A teraz rejestrować się na badania można również telefonicznie dzwoniąc pod nr 800 100 101. Statystyki, które opracowuje Narodowy Fundusz Zdrowia, nie są najlepsze. Z danych tej instytucji wynika, że w Wielkopolsce z tego programu skorzystało ok. 311 tys. osób, na ponad 1,8 mln uprawnionych.

Badania profilaktyczne są zobowiązani wykonywać wszyscy, niezależnie od wieku. Jednak osoby, które ukończyły 40 rok życia powinny, ponieważ, jak mówi dr Maciej Hoffman jest wiele schorzeń, które wiążą się z wiekiem. – Chodzi mi tutaj głównie o schorzenia onkologiczne, czyli nowotwór prostaty u mężczyzn oraz nowotwory piersi i narządów rodnych u kobiet. Są to również choroby kardiologiczne: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca. Po 40. roku życia ujawnia się też często w naszej polskiej populacji cukrzyca typu drugiego – tłumaczy Maciej Hoffmann, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych.

Warto się spieszyć, by wziąć udział w programie, bo trwa on tylko do końca czerwca.

3 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • K
    kot

    środa, 20 marca, 2024

    A mówią że profilaktyka najważniejsza.. zabierają to co w przyszłości może procentować i zmniejszyć koszty na leczenie

    Odpowiedz
  • M
    Mam.

    piątek, 22 marca, 2024

    Tak mało ludzi skorzystalo a i tak zabierają – no pewnie. Ja skorzystałam raz. Miałam w planie powtórzyć za rok… Ale ktoś uznał, że za rok to już nie będzie ważne,?

    Odpowiedz
  • NZ
    Nie zadowolony

    piątek, 22 marca, 2024

    Brednie rok temu się zapisałem i co odesłali 50 km dalej bo w moim mieście nie robią tyle widziałem brak słów jak z wszystkim

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz