Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Strefa o promieniu 3 km dotyczy nie tylko gminy Przygodzice, ale także części gminy Ostrów Wielkopolski, a dokładnie Topoli Małej części Radziwiłłowa oraz Gorzyc Wielkich. „Jeśli producent zachował wszelkie środki ostrożności, wówczas może liczyć na odszkodowanie; jednak jeśli tego nie zrobił, nie ma szans na żadną rekompensatę. Niestosującym się do zakazu grożą wysokie kary. W szerzeniu się zakażeń pomiędzy fermami drobiu istotną rolę może odgrywać człowiek, gdyż wirus łatwo przenosi się na odzieży, sprzęcie czy środkach transportu. Kluczowa jest zatem bioasekuracja” – czytamy dalej na stronie urzędu.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ptasia grypa zaatakowała w powiecie ostrowskim!
O jakich środkach ostrożności mówią przedstawiciele gminy? To m.in. dwa zakazy i kilkanaście nakazów. Wśród czynności zakazanych znajdują się: pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki. Drugim jest wnoszenie i wwożenie na teren gospodarstwa, w którym utrzymuje się drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.
Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel w rozporządzeniu, które można znaleźć w Dzienniku Ustaw, nakazuje także m.in.: utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami, przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami, a także oczyszczanie i odkażanie sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem.
PEŁNĄ LISTĘ ZAKAZÓW I NAKAZÓW MINISTRA ROLNICTWA MOŻNA ZNALEŹĆ W ROZPORZĄDZENIU POD TYM ADRESEM
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz