DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kolejni chorzy. Żółtaczka w Ostrowie Wielkopolskim

Jak mówi nam Małgorzata Jezierska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim, nie mamy do czynienia z nowymi źródłami zachorowań, lecz zakażeniami ze środowisk rodzinnych. W obu przypadkach doszło do nich wskutek kontaktów z osobami bliskimi, które wcześniej zachorowały na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje w swoim komunikacie z 6 czerwca, że na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego od początku lutego do dnia 06.06.2017r. odnotowano 28 przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A /w tym jeden podejrzany/. Spośród wszystkich chorych jest 4 dzieci. Ilość osób hospitalizowanych – 4.

Małgorzata Jezierska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim, mówi nam, że obecnie w szpitalach, na oddziałach zakaźnych, znajdują się cztery osoby: dwie dorosłe w Kaliszu oraz dwoje dzieci w Koninie.

Rzeczniczka ostrowskiego Sanepidu podkreśla w rozmowie z portalem wlkp24.info, że nie może być mowy o epidemii żółtaczki pokarmowej w Ostrowie Wielkopolskim, a jedynie o ognisku epidemicznym.

Stan epidemii ogłaszany jest przez wojewodę lub ministra zdrowia (jeśli obszar wykracza poza jedno województwo) w sytuacji, gdy zachorowania występują na dużą skalę, a organy powołane do walki z chorobą nie są dostatecznie wydolne – np. szpitale nie nadążają z przyjmowaniem wszystkich tych, którzy wymagają hospitalizacji.

Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Dzieje się tak najczęściej z powodu spożycia:

  • skażonej wody – może to być nawet woda w formie kostek lodu, wcześniej skażona przez osoby, które wydalają wirusa HAV razem ze stolcem (wcześniej nie została poddana dezynfekcji);
  • skażonej żywności – mogą to być owoce i warzywa czy mięso, myte przed spożyciem w wodzie zanieczyszczonej fekaliami.

Do innych czynników zakażenia (chodź znacznie rzadszych) możemy zaliczyć:

  • bezpośredni kontakt z osobą zakażoną;
  • zakażenia HAV na drodze stosunku seksualnego (głównie homoseksualni mężczyźni);
  • kąpiel w zakażonej wodzie;
  • przetaczanie osocza;
  • wykonywanie tatuażu;
  • poddanie się akupunkturze (igły).

Wylęganie żółtaczki pokarmowej to zazwyczaj 15-50 dni. Zakażona osoba może zarażać innych około 14-21 przed do około 7 dniu po wystąpieniu objawów klinicznych.

Najbardziej podatni na zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu A są pracownicy oczyszczalni ścieków, pracownicy zajmujący się kanalizacją oraz wszyscy ci, którzy mają na co dzień kontakt z nieczystościami. Ponadto na HAV narażeni są pracownicy służby zdrowia, szkół czy żłobków.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz