Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Podłączeni odbiorcy skorzystali z miejskiej dotacji w ramach likwidacji pieców węglowych i zastąpienie ich ekologicznym źródłem ciepła. Program dofinansowania wymiany węglowych systemów ogrzewania na ekologiczne źródła ciepła prowadzony jest w naszym mieście od 2015 roku.
– Nie uchylamy się od tematu złej jakości powietrza w Ostrowie. Wręcz przeciwnie – walczymy z tym problemem, choć przez lata udawano, że go w naszym mieście nie ma. To właśnie w obecnej kadencji uruchomiliśmy program dopłat do wymiany źródeł ogrzewania na ekologiczne, który w tym roku osiągnął kwotę 900 tys. złotych i na podobnym poziomie zaplanowaliśmy ją w przyszłym roku – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Program wymiany pieców węglowych to łącznie ponad 300 zlikwidowanych palenisk na terenie miasta – ponad 300 dymiących kominów mniej.
– To rzeczywista, namacalna walka z niską emisją – likwidujemy piece, które w największym wymiarze odpowiedzialne są za emisję szkodliwych pyłów – dodaje prezydent miasta.
Obecnie trwają prace wzdłuż ulicy Ledóchowskiego. Spółka podjęła decyzję o realizacji tej inwestycji po przeprowadzeniu ankiety i deklaracjach mieszkańców tego rejonu o podłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej.
– Budowa nowego odcinka sieci ciepłowniczej jest niezbędna, aby ekologiczne ciepło sieciowe, produkowane w naszej elektrociepłowni, trafiało do coraz większej liczby mieszkańców Ostrowa – mówi Marian Kupijaj, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego. – Warto podkreślić, że mimo tego, że ceny ciepła w mieście utrzymywane są na stałym poziomie, przez cały czas modernizujemy i rozbudowujemy sieć ciepłowniczą, aby zachęcać mieszkańców do korzystania z tej formy ogrzewania. Od trzech lat na remonty sieci przeznaczamy kwoty na poziomie 1-2 mln zł rocznie.
W listopadzie realizowana jest również budowa odcinka sieci ciepłowniczej, wraz z przyłączami, w ulicy Wiosny Ludów. Wybudowanie tego odcinka sieci pozwoli na podłączenie czerech dużych kamienic w centrum miasta.
– Dzięki takim inwestycjom mieszkańcy śródmiejskich kamienic mogą zamienić swoje ogrzewanie z pieców kaflowych na bezpieczne, ekologiczne ciepło sieciowe. Inwestycje te realizowane są z myślą o ograniczeniu poziomu zanieczyszczeń w naszym mieście – podsumowuje prezes OZC.
niedziela, 3 grudnia, 2017
1-2mln na remonty. Przecież to nawet śmieszne nie jest Panie prezesie Kupijaj. 5 mln zysku i 1-2mln na remonty. Rewelacja. Jeżeli OZC tak walczy ze smogiem, to nawet śmiechem z nim nie wygra.
niedziela, 3 grudnia, 2017
dlaczego tak mało domów podłącza się do cieplika ?
poniedziałek, 4 grudnia, 2017
To jest tragedia. Trochę już lat mam ale nawet teraz ciężko mi zrozumieć że nie całe śródmieście jest podłączone do cieplika. Po co oni szukali klientów po obrzeżach jak środek w powijakach. Głupota i bezmyślność