Chcesz złożyć dokumenty o rentę wdowią i nie stać w kolejce? Sprawdź, jak to zrobić.
W 2022 roku Lewica przedstawiła pomysł wprowadzenia tzw. renty wdowiej. Przedstawiono wówczas kilka pomysłów na ten projekt, który miał zakładać finansowe wsparcie dla wdów i wdowców. Nie jest tajemnicą, że po śmierci żony lub męża druga połowa ma problemy, aby związać koniec z końcem.
Politycy tego ugrupowania argumentowali, że wprowadzenie w życie takiego programu jest potrzebne, bo polskie społeczeństwo starzeje się, co sprawia, że regularnie przybywa osób, które będą się kwalifikować do takiego wsparcia ze strony rządu.
Zapowiedzi przerodziły się w realne działania, kiedy Lewica znalazła się w koalicji rządzącej. Efektem prac nad ogłoszonym w 2022 roku projektem było jego wdrożenie i możliwość składania wniosków przez Polaków. Formalnie miało to miejsce 1 stycznia. Po wejściu w 2025 rok do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych swoje kroki kieruje coraz więcej osób.
– Renta wdowia to świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Obecnie mogą pobierać tylko jedno z tych świadczeń wyższe lub wybrane. Od nowego roku mogą wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. Co ważne, od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc. – informuje Marlena Nowicka rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.
Z renty wdowiej mogą skorzystać również osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Warunkiem skorzystania z programu jest też odpowiedni wiek osoby składającej wniosek. To 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. Trzeba również wykazać, że pozostawało się we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobiety) i 60 (mężczyźni).
– Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, tj. obecnie 3x 1780,96 zł, czyli łącznie 5342,88 zł. Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia – dodaje.
Jak uniknąć kolejek?
Jeśli nie chcesz stać w kolejce do okienka w ZUS-ie, jest na to sposób. Możesz zarezerwować termin wizyty korzystając z jednej z kilku metod:
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz