Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Największym sprawdzianem był rozpoczęty w czerwcu remont trasy kolejowej Poznań – Warszawa (E-20), co oznaczało zamknięcie odcinka linii dla ruchu pociągów. Przygotowanie się do wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej wiązało się m.in. z wieloma godzinami spędzonymi w drodze, w celu jak najlepszego wyznaczenia nowych postojów.
– Specjalnie dobrane zespoły pracowników musiały też opracować całkiem nowe rozkłady jazdy, uwzględniające przejazdy autobusami. Ponad półroczne doświadczenie prowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej pozwoliło nam stworzyć model dostosowany do jak największej grupy pasażerów podróżujących na tym odcinku. Jednocześnie, na bieżąco analizując sytuację, możemy ciągłe usprawniać działania i coraz bardziej elastycznie reagować na napływające uwagi – mówi Arkadiusz Garcon, Młodszy Specjalista Wydział Handlu i Marketingu.
W 2017 roku ponownie ponad 8 milionów pasażerów wybrało podróż z Kolejami Wielkopolskimi. Wykonana praca eksploatacyjna w 2017 roku osiągnęła imponujący wynik 4 486 246 poc-km. Koleje Wielkopolskie od początku funkcjonowania propagują łączenie różnych środków transportu. Z tym przesłaniem wiąże się rozszerzenie obszaru obowiązywania oferty BUS-TRAMWAJ-KOLEJ do około 50 kilometrów od Poznania Głównego.
Kolejną decyzją, która została przyjęta z wielkim entuzjazmem, było przywrócenie po trzech latach regularnie kursujących pociągów prowadzonych trakcją parową. Pociągi te pojawiły się w rozkładzie jazdy od 15 maja 2017 roku na trasach z Wolsztyna do Leszna oraz z Wolsztyna do Poznania.
– Pamiętając o miłośnikach historii, nie zaniedbujemy też przyzwyczajonych do wygody i szybkiego podróżowania. W drugiej połowie roku wraz z naszymi pasażerami przywitaliśmy 5 pojazdów EN57 AL., które wcześniej przeszły gruntowną modernizację. Komfort podróżowania tymi pojazdami podróżni ocenili bardzo pozytywnie – mówi.
Od sierpnia dostępny jest kolejowy „Wspólny Bilet Samorządowy” – pierwsze wspólne przedsięwzięcie Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych, które ma zachęcić mieszkańców Polski do jeszcze większego korzystania z podróży pociągami i ułatwić im przemieszczanie się pomiędzy regionami. Bilet uprawnia do przejazdów we wszystkich pociągach uruchamianych przez przewoźników: Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną.
W październiku Koleje Wielkopolskie uczestniczyły w 12. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO. Organizowane w cyklu dwuletnim spotkanie branży kolejowej jest drugą największą tego typu imprezą w Europie. Wspólnie z innymi spółkami samorządowymi promowaliśmy Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych.
– Nasze stoisko cieszyło się ogromną popularnością, a odbyte spotkania biznesowe z pewnością zaowocują w przyszłości wspólnymi projektami z korzyścią dla pasażera. Jednocześnie, podczas odbywających się targów, Koleje Wielkopolskie otrzymały wyróżnienie w konkursie Firma Kolejowa Odpowiedzialna Społecznie – dodaje Arkadiusz Garcon.
1 listopada 2017 roku wprowadziliśmy także nową ofertę specjalną – tym razem wychodząc naprzeciw seniorom. Z oferty „Bilet 60+” mogą skorzystać osoby, które ukończyły 60 rok życia. Nowa oferta pozwala na uzyskanie ulgi 25% na bilet jednorazowy oraz 10% ulgi na bilet okresowy.
Omawiany rok przyniósł również kolejne wyróżnienie, jakim jest tytuł Najwyższa Jakość Quality International 2017. Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii Services Srebrnym Godłem QI, nagrodzone zostały Usługi pasażerskie.
Grudzień 2017 roku otworzył nowy rozdział w naszej działalności, związany z uruchomieniem połączeń z Poznania przez Ostrów Wlkp. do Kępna oraz z Poznania przez Jarocin do Krotoszyna.
poniedziałek, 5 lutego, 2018
Osiągnięć oczywiście nie podważam ale pragnę zwrócić uwagę na pojawiający się problem punktualności.
Zasadniczo wiąże się ona z niespotykanym u innych przewoźników pasażerskich, bardzo krótkim obrotem składów na stacjach końcowych. W nowym rozkładzie (od grudnia 2017) z Gniezna, przyjechałam do Poznania planowo o 6:34 tylko 1 (słownie: jeden) raz. Chyba kierowca MPK ma znacznie więcej czasu na odpoczynek. Czasy na zmianę kierunku jazdy 4-11 minut są trochę „wzięte z kapelusza”. Kompletny brak rezerwy czasowej na nadrobienie opóźnienia (obojętnie z czyjej winy, gdyż to pasażera nie interesuje) podczas obrotu na stacji końcowej.
czwartek, 18 października, 2018
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że po kilkuletniej przerwie wznowiono połączenia na trasie Jarocin Gniezno. Dość często korzystaliśmy z tego połączenia, jako jednego z etapów naszych podróży (przede wszystkim do Trójmiasta). Niestety peron 2 w Miłosławiu nie jest absolutnie dostosowany do składów pociągów nowego typu. Z racji mojego wieku, nie mam możliwości wejścia, ani wyjścia z wagonu, gdyż ostatni stopień znajduje się na wysokości mi to uniemożliwiającej. W związku z powyższym, ja, jak i również inni starsi mieszkańcy Miłosławia, muszą dojeżdżać do stacji we Wrześni, aby móc wsiąść do pociągu. Dobrze byłoby znaleźć jakieś tymczasowe rozwiązanie tego problemu(do czasu dostosowania peronu) , np. dostawienie schodków w pierwszym wagonie
środa, 5 czerwca, 2019
Totalny chaos z uznawaniem biletów na trasie Jarocin -Poznań te zakupione w kasie są honorowane niezależnie od przewoźnika ale te zakupione przez internet już nie. Koleje wielkopolskie oczekują, że pasażerowie będą w tym zorientowanie kiedy ich pracownicy nawet tego nie widzą. Niestety miałam taką sytuację, że zakupiłam bilet przez internet na trasę Jarocin – Poznań przez internet na pociąg POLRegio o 8.25 i ważny 6 godzin po. Nie zdążyłam na pociąg 8.25 więc pojechałam kolejnym o 9.25 Kolei Wielkopolskich przy wsiadaniu spotkałam konduktora i pokazałam mu mój bilet on go sprawdził, skasował i powiedział, że jest w porządku. Więc spokojnie jechałam sobie i jakież było moje zdziwienie gdy przed Poznaniem miałam drugą kontrolę i mój bilet został uznany za nie ważny i została obciążona karą za brak biletu. Na nic zdały się moje tłumaczenie, że przecież mam bilet, który został skasowany i sprawdzony przez konduktora.