DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kolejarze i ich pociąg do pociągów - dziś ich święto!

Czy do zawodów związanych z transportem kolejowym jest kolejka? Co poza tanimi i ciekawymi podróżami czeka na przyszłych kolejarzy? – Tanie podróżowanie to jedno, ale poznawanie nowych ludzi i praca w stabilnej firmie z dużymi możliwościami rozwoju to równie duży atut. Szukamy nowego narybku i zachęcamy młodzież, aby wybierała kierunki związane z koleją – mówi Aneta Szymczak, dyżurna ruchu, która wzięła udział w warsztatach dla przedszkolaków zorganizowanych w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wlkp.

Budowlanka od kilku lat ponownie kształci przyszłych dyżurnych ruchu, konduktorów oraz innych pracowników taboru kolejowego. – Ostrów ma bardzo duże tradycje związane z kształceniem kolejarzy. Są to kierunki, które od momentu reaktywacji w 2013 roku cieszą się niesłabnącym powodzeniem – przyznaje Honorata Sachowska-Barańczak, dyrektorka ZSB-E w Ostrowie Wlkp. Ostrowskie placówki ponadpodstawowe niemal przez dekadę nie kształciły kierunków związanych z kolejnictwem, ale nadrabiają teraz ten czas z nawiązką, bo chętnych na te kierunki nie brakuje. – Co roku mamy dwa pełne oddziały na kierunkach technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz technik transportu kolejowego – przyznaje szefowa placówki. Przy okazji święta kolejarza do ostrowskiej budowlanki zaproszono przedstawicieli zawodów związanych z koleją. Opowiadali oni uczniom oraz maluchom z ostrowskiego przedszkola „Koszałek Opałek” o tym, jak rozpoczęła się ich przygoda z pociągami.

Każdy z nas kiedyś jechał pociągiem i bez wahania można stwierdzić, że transport kolejowy jest wygodniejszy oraz wydajniejszy od samochodowego. A w przypadku przewozów towarowych dochodzi do tego również kwestia bezpieczeństwa i ekologii. – Jeden pociąg przetransportuje tyle, co kilkadziesiąt TIR-ów, a przy tym nie zanieczyści tak środowiska – podkreśla Ryszard Bartoszek, przewodniczący oddziału terenowego Związku Emerytów Kolejowych w Ostrowie Wlkp.

Choć czasami się o nich zapomina, są jedną z najważniejszy o ile nie najważniejszą grupą pracującą na kolei. O kim mowa? O służbie drogowej, która buduje tory i dba, aby były w jak najlepszym stanie, pozwalającym na kursowanie pociągów. Gdyby nie ich praca, podróżowanie koleją byłoby niemożliwe.

Z okazji święta kolejarzom życzymy, aby w ich życiu zawodowym i prywatnym wszystko zawsze wchodziło na właściwe tory!

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • J
    jarock

    poniedziałek, 25 listopada, 2019

    Stolice kolejowej południowej Wielkopolski to Ostrów Wielkopolski i Jarocin !!! Niech nowy Wojewoda Wielkopolski weżmie pod uwagę komentarz internauty i dofinansuje docelową stację Ostrów Wlkp. i Muzeum Parowozownia w Jarocinie …

    Odpowiedz
  • H
    Heniek

    poniedziałek, 25 listopada, 2019

    BRAWO KOLEJARZE , MASZYNIŚCI ,ORAZ PRACOWNICY KOLEI , ZWŁASZCZA CI KTÓRZY WAGONY NAPRAWIAJĄ W O STROWIE , O TYCH LUDZIACH CIEŻKO PRACUJĄCYH FIZYCZNIE , RÓWNIEZ NIE POWINNO SIE ZAPOMINAĆ.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz