Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Przed pójściem na jakiekolwiek studia, należy mieć ukończoną szkołę średnią. Warto już na tym poziomie nauczania wybrać profil, który przygotuje do studiów. W przypadku studiów pielęgniarskich pomocny może być np. profil biologiczno-chemiczny. Taką klasę ma od lat w ofercie m.in. II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim. – To nasz sztandarowy profil, po którym wielu absolwentów podejmuje naukę na wyższych uczelniach nie tylko medycznych czy pielęgniarskich, ale też np. na zootechnice, weterynarii czy ratownictwie medycznym – mówi dyrektor szkoły, Aleksander Ziobro.
Absolwentki i absolwenci liceów muszą ukończyć sześciosemestralne studia licencjackie i dopiero wtedy mogą podjąć pracę np. w szpitalu. Przedmioty wykładane na takich studiach są ściśle określone przez Polską Komisję Akredytacyjną. Jedną ze szkół wyższych w regionie, która w swojej ofercie ma kształcenie przyszłego personelu średniego jest Akademia Kaliska. – Prowadzimy m.in. zajęcia z fizjologii, anatomii, genetyki, patologii, biochemii, a także kursy, które dotyczą prawa medycznego i zarządzania służbą zdrowia – tłumaczy rektor Akademi Kaliskiej, Andrzej Wojtyła.
W ubiegłym tygodniu, w światowy dzień pielęgniarki, przedstawiciele tej grupy zawodowej – także z naszego regionu – protestowali w Warszawie. Jednym z postulatów było uzupełnienie braków kadrowych, o których mówi się już od jakiegoś czasu. – Od dwóch lat zauważamy wzrost zainteresowania kierunkiem pielęgniarskim. W ubiegłym roku przyjęliśmy na studia ponad 120 osób. 85 na studia pierwszego stopnia i 38 na studia drugiego stopnia – informuje Andrzej Wojtyła
Liczba absolwentów nie zawsze odpowiada liczbie osób, które rozpoczynają pracę w zawodzie. To może być jedna z przyczyn braków kadrowych.
W ofercie uczelni wyższych znajdują się także oferty dla pielęgniarek, które nie mają wykształcenia wyższego, a ukończone nieistniejące już licem medyczne. – Jest to dwusemestralne, czyli roczne studium pomostowe. Po tym czasie dana osoba uzyskuje tytuł licencjata – informuje Aleksandra Jaworska, kierownik biura ds. szkoleń i promocji Wydziału Medyczno-Społecznego Społeczno medycznego w Jarocinie.
Autorka tekstu: Aleksandra Barczak
niedziela, 23 maja, 2021
A są studia niższe?!
niedziela, 23 maja, 2021
„Podobnie przyzwyczailiśmy się do wyrażenia studia wyższe, choć wystarczyłyby same studia.” Ale błysnąłeś się „redaktorze”