Prezes prosi o cierpliwość i mówi o około tygodniu do załatwienia sprawy z URE. Co na to Urząd Regulacji Energetyki?
CZYTAJ TEŻ:
Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego są po spotkaniu z przedstawicielami Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego. W czwartek reprezentanci spółki odpowiadali na pytania przekazane przez grupę mieszkańców w poniedziałek. Dyskusja wzbudziła wiele emocji, w jej trakcie zadawano kolejne. Po ponad 2,5 godzinie rozmów, chwilami w napiętej atmosferze, część uczestników czuła się rozczarowana i oburzona.
Jak podkreślali w rozmowie z Telewizją Proart, oczekiwali jasnych odpowiedzi na pytania zwłaszcza w kwestii ceny za energię i składania wniosków o ulgę. Nie wszystkie udzielone jednak odpowiedzi ich satysfakcjonowały. Tak było chociażby z przedstawionymi przez władze OZC-u działaniami na przestrzeni ostatnich miesięcy i lat w kwestii zabezpieczenia się na wypadek kryzysu i uchronienia użytkowników przed drastycznymi podwyżkami za ciepło.
Osoby korzystające z miejskiego „cieplika” nadal czekają na decyzję Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie obniżenia taryfy. To skutkowałoby zmniejszeniem wysokości rachunków. URE warunkuje podjęcie tej decyzji w tej sprawie od wielu czynników dotyczących dokumentacji, którą prześle do niego spółka Ostrowski Zakład Ciepłowniczy.
Obniżka w ramach nowej taryfy zatwierdzonej przez URE miała wejść w pierwszej połowie lutego. Dokładnie 9 lutego władze Ostrowa zwołały konferencję prasową, by ogłosić, że decyzja nie zapadła, a czasowym rozwiązaniem alternatywnym jest wprowadzenie ulg dla najbiedniejszych mieszkańców korzystających z usług OZC-u.
To wywołało niezadowolenie tych, którzy z ulgi, a więc obniżki opłat, skorzystać nie mogą. Po zakończeniu czwartkowego spotkania zapytaliśmy prezesa Mariusza Bolacha o to, jak długo jeszcze może potrwać procedura, na końcu której jest zatwierdzenie przez URE niższej taryfy. W odpowiedzi usłyszeliśmy: – Musimy wytrwać jeszcze tę chwilę. Powiedzmy ten tydzień. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia uda się załatwić nam ten wniosek, zatwierdzenie tej taryfy z obniżką ceny ciepła.
W piątek skontaktowaliśmy się z Urzędem Regulacji Energetyki, aby zapytać, czy tydzień to realny czas w tej sprawie, aby zamknąć wszelkie formalności. Z pisemnej odpowiedzi wynika, że wiele w tej kwestii zależy od OZC-u: „Biorąc pod uwagę fakt, że do 9 lutego 2024 r. nie został przedłożony kompletny/odpowiedni materiał do analizy, który umożliwiałby zatwierdzenie taryfy dla ciepła, w dniu 9 lutego 2024 r. do OZC Ostrów skierowane zostało kolejne wezwanie i w związku z tym termin załatwienia sprawy musiał zostać przedłużony. (…) Termin rozpatrzenia wniosku o zatwierdzenie taryfy dla ciepła zależy przede wszystkim od jakości i tempa przekazania przez spółkę dokumentów”.
Biorąc pod uwagę fakt, że do 9 lutego 2024 r. nie został przedłożony kompletny/odpowiedni materiał do analizy, który umożliwiałby zatwierdzenie taryfy dla ciepła, w dniu 9 lutego 2024 r. do OZC Ostrów skierowane zostało kolejne wezwanie i w związku z tym termin załatwienia sprawy musiał zostać przedłużony.
Celem działań URE jest rzetelna ocena kosztów, które mają znaleźć odzwierciedlenie w zatwierdzonej taryfie dla ciepła. Nie możemy jednak przeprowadzić takiej analizy jeżeli przesłane przez przedsiębiorstwo materiały są niepełne lub przygotowane nierzetelnie. Dlatego w toku postępowań kierujemy do przedsiębiorstw wezwania o uzupełnienie dokumentacji i danych. Należy przy tym zaznaczyć, iż Prezes URE zobowiązany jest do sprawdzenia, czy złożony wniosek o zatwierdzenie taryfy dla ciepła jest sporządzony zgodnie z obowiązującymi zasadami i przepisami. Dopiero dysponując pełnymi informacjami możemy dokonać analizy niezbędnej do podjęcia decyzji taryfowej.
Zwracam także uwagę, że data 29 marca 2024 r., jako termin zakończenia postępowania taryfowego dla Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego nie jest ostateczny. Rzeczywiście, został on wskazany – zgodnie z procedurami przewidzianymi przez kodeks postępowania administracyjnego – jako przewidywany termin zakończenia sprawy. Jednak mamy prawo i możliwość – jeżeli zajdzie taka konieczność – wskazania nowego terminu załatwienia sprawy.
Termin rozpatrzenia wniosku o zatwierdzenie taryfy dla ciepła zależy przede wszystkim od jakości i tempa przekazania przez spółkę dokumentów.
piątek, 16 lutego, 2024
Proszę skończyć z tymi krzykaczami jak się nie podoba to kupować węgiel i palić w piecu jak energia zdrożeje też będą zadawać pytania nie bo motłochu nikt nie będzie słuchał to polityczna ustawka kim oni są żeby stawiać warunki !!!
piątek, 16 lutego, 2024
Rozumiem że nadal mam siedzieć zimno, skoro nic z tego nie wynika,a tak będzie dopłata,wstyd
piątek, 16 lutego, 2024
Niestety będę musiała zrezygnować w ozc i zakupić klimatyzację bo ogrzewanie na prąd wychodzi taniej
sobota, 17 lutego, 2024
To jest najgorsze. Przeliczając GJ na kwh ciepło wychodzi gorzej niż ogrzewanie prądem. To jest jakiś absurd.
sobota, 17 lutego, 2024
I kto kłamie? I kto popiera kłamstwo? Władza odkleiła się od elektoratu. A mieszkańcy za to płacą. Dosłownie. Ale niedługo wybory samorządowe.