DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kibice "Kolejorza" znów chcą odnowić nagrobki powstańców. W czwartek rusza kolejna zbiórka

Kolejne zapomniane i zniszczone nagrobki powstańców wielkopolskich mogą zostać naprawione, W okresie Wszystkich Świętych kibice Lecha Poznań ponownie będą zbierać pieniądze na renowację mogił zasłużonych w walce o niepodległość.

Fot. Rob van der Meijden / Pixabay

Okres Wszystkich Świętych to nie tylko czas zadumy, odwiedzania grobów bliskich zmarłych i robienia porządków na cmentarzach. To także czas, kiedy organizowane są różnego rodzaju kwestie na renowacje starych nagrobków. W Ostrowie Wielkopolskim doskonale znana mieszkańcom miasta jest kwesta przy Starym Cmentarzu – jednym z najstarszych w kraju.

W Jarocinie natomiast od lat lokalni kibice Lecha Poznań, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Jarocinie i członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „Jedność” organizują zbiórkę w podobnym celu. Zbierane fundusze mają zostać przeznaczone na renowację grobów uczestników Powstania Wielkopolskiego.

Będzie to już 12. odsłona zbiórki. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 2008 roku przy okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Odbyła się – podobnie jak późniejsze – nie tylko w Jarocinie, ale w wielu miastach na terenie województwa. Wszędzie tam, gdzie zorganizowali się w tym celu sympatycy „Kolejorza”. Początkowo akcja polegała na zapalaniu zniczy na grobach powstańców. W 2012 roku pojawił się pomysł organizowania zbiórek na renowację nagrobków.

Przez te lata zebrano pieniądze, które pozwoliły na odnowienie ok. 30 nekropolii bohaterów przełomu 1918 i 1919 roku.

W Jarocinie za organizację akcji od lat odpowiada Karol Talaga – regionalista, nauczyciel historii, kibic Lecha Poznań i autor wielu publikacji poświęconych powiatowi jarocińskiemu.

Tegoroczna kwesta potrwa trzy dni: od 31 października do 2 listopada.

  • 31 października: 13:00-18:00,
  • 1 listopada: 8:00-14:00,
  • 2 listopada: 8:00-13:00.

Wolontariuszy z puszkami będzie można spotkać przy bramach wejściowych na jarocińskie cmentarze. Będą mieli puszki oraz imienne identyfikatory.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz