Kareta Dam, czyli nowa odsłona Biegowego Grand Prix Ziemi Pleszewskiej.
Podobnie jak w poprzednim roku, również w 2024 zostanie zorganizowany cykl czterech biegów na terenie powiatu pleszewskiego, które pod wspólną nazwą stanowią nową jakość w świecie biegów.
W tym roku jednak patronami poszczególnych biegów nie będą królowie, których losy w jakimś sensie rzuciły na tereny Pleszewa i okolic, ale… kobiety. One również miały niebagatelny wkład w historię i rozwójtego regionu.
Izabela z Działyńskich Czartoryska: polska malarka i kolekcjonerka dzieł sztuki urodzona w 1830 roku. Związana z Zamkiem w Gołuchowie, który przejęła od męża w 1872 roku. Spoczęła w kaplicy grobowej w parku w Gołuchowie.
Zygfryda Otwinowska: nauczycielka związana z Choczem, kierowniczka tamtejszej szkoły od 1923 roku. Jej starania doprowadziły do budowy nowej szkoły, który istnieje do dziś przy ul. Konopnickiej i służy Zespołowi Szkół w Choczu. W czasie okupacji dotarła do Kalisza, gdzie prowadziła tajne nauczanie. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie wróciła do Chocza, gdzie na nowo organizowała z innymi nauczycielami szkolnictwo. Wielokrotnie nagradzana i odznaczana m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Aleksandra Gorzeńska: wydana za Augustyna Gorzeńskiego – właściciela m.in. Pałacu w Dobrzycy. Córka generała Franciszka Skórzewskiego i Marianny z Ciecierskich Skórzewskiej.
Anna Pleszewska: właśc. Anna z Tęczyńskich Raciborska. Właścicielka m.in. Pleszewa. Posiadaczka jednego z największych majątków w województwie kaliskim. Zasłynęła pomocą ubogim, inicjatywą budowy szpitala i kościółka szpitalnego.
Biegowe Grand Prix Ziemi Pleszewskiej to także II Bieg Strażacki pod patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jacka Strużyńskiego.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz