DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

„Kanonik - opowieść o wujku księdzu” - premiera już dziś w Telewizji Proart

„Wujek ksiądz” – taki przydomek nosił duszpasterz urodzony w Koźminie Wielkopolskim, który przez pół wieku był związany z jarocińską parafią i stał się symbolem walki o niepodległość. Już w latach młodości aktywnie działał na tę rzecz angażując się w działania Towarzystwa Tomasza Zana w krotoszyńskim gimnazjum, które ukończył.

Jako ksiądz był związany też z kilkoma miejscowościami Archidiecezji Poznańskiej m.in. w naszym regionie. Pełnił posługę kapłańską w Opatowie, Mikstacie, Przedborowie, Ostrowie Wielkopolskim, Biezdrowie, Wronkach. W 1917 roku został ustanowiony kapłanem parafii pw. św. Marcina w Jarocinie. Przez miesiąc w 1922 roku pełnił tymczasowo urząd burmistrza przez miesiąc. 4 grudnia 1927 roku nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Jarocina.

W 1941 roku został przewieziony do Fortu VII w Poznaniu, a stamtąd trafił do Bojanowa pod Rawiczem, gdzie w czasie II wojny światowej mieściło się więzienie dla sióstr zakonnych oraz księży. ks. Ignacy Niedźwiedziński podupadł na zdrowiu, choć było to miejsce, gdzie miał nabrać sił przed wywózką do Generalnej Guberni. Zapadł na tyfus brzuszny i zmarł w tamtejszym szpitalu więziennym 31 grudnia 1941 roku, a jego pogrzeb odbył się 5 stycznia 1942 roku w Bojanowie. Później dokonano ekshumacji. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Jarocinie przy jednej z głównych alejek.

Premiera na antenie Telewizji Proart reportażu „Kanonik – opowieść o wujku księdzu” autorstwa Klubu Filmowego JAR w środę, 23 listopada o 23.15. Powtórka w czwartek, 24 listopada o 10.55.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz