Kandydaci do Senatu przedstawili swoje wizje tego, jak rządzić krajem. Oto podsumowanie debaty w Telewizji Proart i na wlkp24.info.
Debata kandydatów do Senatu różniła się pod wieloma względami od tej, w której okazję do zaprezentowania się mieli przedstawiciele poszczególnych komitetów w wyborach do Sejmu. Tym razem uczestników było mniej, ale emocji i wzajemnych oskarżeń również nie brakowało. Już na początku Manuela Michalak z KW Bezpartyjni Samorządowcy nazwała Prawo i Sprawiedliwość populistami, a Łukasz Mikołajczyk ocenił niektóre wypowiedzi przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej jako przepełnione hipokryzją.
Po kilku ostrych opiniach sytuacja nieco się uspokoiła i kandydaci na senatorów skupili się na odpowiadaniu na pytania i zadawaniu ich pozostałym uczestnikom dyskusji w studiu Telewizji Proart.
Pierwszym z czterech blogów była gospodarka. W tej części kandydaci na senatorów musieli ustosunkować się do kwestii wieku emerytalnego. Ewa Matecka z Koalicji Obywatelskiej zapewniła, że jej ugrupowanie nie dokona w tej kwestii żadnych zmian, jeśli wygra wybory: – Przyjmujemy status quo i nie będziemy podnosić wieku emerytalnego. Piotr Piechowiak z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość wyraził inną opinię w tej sprawie: Nie jesteśmy za tym w tej chwili, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, co może się wydarzyć w przyszłości.
Manuela Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy) również stwierdziła, że aktualny wiek emerytalny powinien zostać zachowany: – powinien zostać zachowany przynajmniej do czasu nie uregulujemy innych spraw. W podobnym tonie wypowiedział się również Łukasz Mikołajczyk (PiS):– Jestem za utrzymaniem wieku emerytalnego. Jestem za tym, abyśmy prowadzili emerytury stażowe. Zresztą wielu Polaków o tym mówi.
Już w tej części dwoje kandydatów wykorzystało możliwość zripostowania kontrkandydata. Najpierw Ewa Matecka przypomniała wypowiedź sprzed laty Mateusza Morawieckiego: – Kiedy był doradcą Donalda Tuska, jasno wypowiadał się za podniesieniem wieku emerytalnego i optował za tym, aby był podniesiony. Na te słowa odpowiedział Łukasz Mikołajczyk: – Jeśli powołuje się pani na jakieś taśmy, wolę się powołać się na rzeczywistość.
Kandydaci w każdej z rund mieli szansę zadać pytania pozostałym kandydatom. Pytali m.in. o przywrócenie handlu w niedziele, rozwój aglomeracji kalisko-ostrowskiej, likwidację ZUS-u i wyjście Polski z Unii Europejskiej.
W tej kategorii kandydaci zostali zapytani o to, jak należałoby prowadzić system pomocy społecznej w Polsce. Manuela Michalak zwróciła uwagę, że powinien być on rozsądnie przemyślany: – Pozwoliłabym pracować rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Nie ograniczyłabym tego tylko do pomocy społecznej. Łukasz Mikołajczyk przypomniał m.in. to, jak w tym zakresie działa i działała w ostatnich latach partia, którą reprezentuje: – Dziś bieda nie ma twarzy dziecka. Mogą wyjechać na wakacje, mogą zjeść ciepły posiłek w szkole.
Ewa Matecka natomiast zapowiedziała, co Koalicja Obywatelska planuje zrobić w kwestii polityki społecznej w przypadku sformowania rządu: – Utrzymamy i urealnimy wszystkie świadczenia, które funkcjonują. Wprowadzimy cały szereg elementów, które będą promowały pracę. Zaczniemy od „babciowego”, które pozwoli matce wrócić do pracy. 1500 zł dla każdej matki wracającej do pracy. A nic co dane, nie zostanie zabrane: 13. i 14. emerytura, 800+ również.
Piotr Piechowiak natomiast podkreślił, że powinien zostać zwiększony nadzór nad sposobem i celowością przyznawania świadczeń socjalnych: – Mówię o osobach, które pobierają te świadczenia. W formie takiej, że nie mogą pracować, bo wyklucza ich choroba. Powinna być większa kontrola nad tym, kto dostaje te pieniądze, a kto nie, ponieważ zbyt dużo osób dostaje, które nie powinny dostawać.
W tej kategorii kandydaci pytali się wzajemnie m.in. o bezpłatne posiłki oraz inne propozycje wsparcia dzieci, obszary wprowadzenia opieki wytchnieniowej, rozdział kościoła od państwa, a także konsekwencje obniżenia zasiłku pogrzebowego. i propozycje zmiany jej wysokości.
Kandydaci zostali zapytani w trzeciej części o edukację seksualną w pytaniu zamkniętym oraz o to, co zrobić, aby szkolnictwo zawodowe było na tyle atrakcyjne dla młodych ludzi, aby ci chcieli zdobywać wykształcenie zawodowe, a nie ogólne.
Ewa Matecka z KO wypowiedziała się m.in. w kwestii przywrócenia prestiżu zawodowi nauczyciela i przywrócenia autonomii szkół, ale nie tylko: – Szkoły branżowe są niezwykle potrzebne, aby mogły kształcić fachowców w poszczególnych branżach.
Piotr Piechowiak w ogólnym rozumieniu tematu również podążył tą drogą: – Szkoły, które będą kształcić w zawodach, powinny być lepiej dofinansowane, aby miały odpowiednią kadrę, odpowiednie wyposażenie. Powinny też promować pracowników po szkole.
Z kolei kandydatka do Senatu z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców Manuela Michalak odwołała się do swojego zawodu: – Sama szkolę uczniów fryzjerstwa. Tutaj potrzebna jest mała rewolucja. Trzeba podnieść prestiż szkół zawodowych. Trzeba nam mistrzów szkolących na odpowiednim poziomie, którzy chcieliby przekazać swoją wiedzę.
Były senator i wojewoda Łukasz Mikołajczyk przywołał w tym bloku propozycję przygotowaną na kolejne lata przez Prawo i Sprawiedliwość: – Gwarantujemy, że zbudujemy branżowe centra umiejętności Są to nowoczesne ośrodki edukacji zawodowej, które zostaną stworzone na bazie 120 szkół zawodowych w całym kraju. Odbędzie się to we współpracy ze szkołami wyższymi oraz poszczególnymi branżami właściwymi i przedsiębiorcami. Ta korelacja musi nastąpić.
Kandydaci pytali się wzajemnie m.in. o pracę psychologów w szkołach, jakość kształcenia lekarzy na nowych uczelniach, pomysły wsparcia dla studentów, a także edukację równościową. W tym ostatnim temacie Piotr Piechowiak z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość oznajmił, że nie jest pewien, czy dobrze zrozumiał pytanie. Mimo tego podjął się odpowiedzi na nie.
Ostatnią z czterech głównych kategorii pytań było zdrowie. Pytani zamknięte brzmiało: czy państwo powinno dofinansowywać z budżetu terapie warte wiele milionów złotych. Pytanie otwarte natomiast dotyczyło zaprezentowania konkretnych propozycji rozwiązania problemu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.
– Brakuje nam specjalistów. Powinniśmy skupić się odpowiedniej bazy specjalistów, żeby móc pomóc dzieciom. W ogóle psychiatria i psychologia dziecięca kuleje przez to, że brakuje specjalistów. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby było ich jak najwięcej – powiedziała Manuela Michalak, która odpowiadała jako pierwsza.
Kilka propozycji rozwiązań przedstawił natomiast Łukasz Mikołajczyk z Prawa i Sprawiedliwości: – Klucze zadanie to ograniczyć ilość chorób: skuteczna profilaktyka, wzrost nakładów na opiekę psychiatryczną, więcej miejsc dla studentów psychologii. Chcę stworzyć senacki zespół ds. depresji.
Ewa Matecka również poruszyła temat liczby specjalistów w newralgicznych dziedzinach, które mogłyby świadczyć pomoc najmłodszym: – Mało kadry, nie ma psychologów w szkołach, drastyczny skok prób samobójczych wśród dzieci jest naprawdę wielki. Wymieniła też kilka przykładów tego, jak długo czeka się do specjalistów w kolejce na wizytę. Zaznaczyła, że to ok. 300 dni.
Piotr Piechowiak natomiast dołożył od siebie kilka propozycji: – Poprawa finansowania edukacji. W szkole powinien być psycholog, co też ułatwiłoby pracę z dziećmi.
Uczestnicy debaty pytali kontrkandydatów m.in. o darmową aborcję na życzenie, jeśli dziecko nie ma żadnych wad, a zdrowie matki nie jest zagrożone, o reformę Narodowego Funduszu Zdrowia, a także o to, co zrobić, aby nie było kolejek do specjalistów.
Na koniec każdy z kandydatów dokonał autoprezentacji. Każdy z nich miał minutę na to, aby przybliżyć swoją kandydaturę.
Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 15 października. Wtedy Polacy wskażą, kto – ich zdaniem – powinien ich reprezentować w Sejmie i Senacie przez kolejne 4 lata.
__
sobota, 7 października, 2023
Oglądałam z uwagą. Zdecydowanie wygrał Mikołajczyk! Spokój i rzeczowe odpowiedzi.
sobota, 7 października, 2023
To nie ma znaczenia. Wygrywa debaty, a potem głosuje z kolegami demolując sądownictwo. i konstytucję. Temu panu dziękujemy.
sobota, 7 października, 2023
Podzielam zdanie przedmówczyni pan Łukasz Mikołajczyk wypadł najlepiej. Wybory do senatu to, głosowanie na konkretnego człowieka. Pan Łukasz ma mój głos
niedziela, 8 października, 2023
Czy ktoś z redakcji czyta te komentarze? Piszecie, że wybory są 16 października. Czy to tak trudno jest poprawić źle podana datę?
wtorek, 10 października, 2023
Pan Łukasz to taki picuś glancuś, okrągłe zdania, pięknie dziękuję, służyć ludziom, ludzie dla ludzi a tymczasem o własne ego, narcyzm i prywatne interesy chodzi
sobota, 7 października, 2023
Droga redakcjo, czy mamy jakieś inne kalendarze? Dla mnie wybory są w niedzielę 15 października. Dla was 16 października.
sobota, 7 października, 2023
Do Sejmu zagłosuję na kandydatkę Lewicy panią Anitę Świątek, ale do Senatu zdecydowanie na pana Mikołajczyka. Do Senatu głosuję na człowieka. Na debacie był Super!!!
sobota, 7 października, 2023
Szkoda, że nie zna Pani jej prawdziwego oblicza. Zrobi wszystko dla władzy, nienawidzi kobiet. Rada kobiet której jest przewodniczaca nie zrobiła nic!
sobota, 7 października, 2023
Lukasz wygrał, Manuela wielki śmiech
sobota, 7 października, 2023
Do Senatu głosuję na człowieka! Jest tylko jeden skuteczny i merytoryczny kandydat Łukasz Mikołajczyk i on ma mój głos. Debata mnie w tym utwierdziła.
poniedziałek, 9 października, 2023
Tylko p. Mikołajczyk to PIS i nie zrobi nic przeciw nim, dlatego na PIS się nie głosuje
sobota, 7 października, 2023
😀 Tego pana nawet jego partia huśta. Wojewodą był i nagle nie był. 😀
sobota, 7 października, 2023
Pani M podziękujemy. Teraz czas na Pana M.
sobota, 7 października, 2023
Do senatu zagłosuje na człowieka, do sejmu na partie. Panie Łukaszu ma Pan mój głos. Sercem jestem z Platformą! ❤️
wtorek, 10 października, 2023
Żenujący poziom tej debaty. Ustawka w wykonaniu kandydatów Łukasza i Manueli wyczuwalna z daleka. Panią z Big Brothera namówili na start tylko po to, żeby odebrała głosy Mateckiej
wtorek, 10 października, 2023
Konfederata ma mój głos. Więcej konfederacji to mniej bandy czworga.