DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kandydaci do Senatu w ogniu pytań. Takie są ich propozycje na rozwiązanie palących problemów

Kandydaci do Senatu przedstawili swoje wizje tego, jak rządzić krajem. Oto podsumowanie debaty w Telewizji Proart i na wlkp24.info.

CZYTAJ: Powyrywane mikrofony, przerywanie i agresja słowna. Zobacz, jak dyskutowali podczas debaty kandydaci do Sejmu

Debata kandydatów do Senatu różniła się pod wieloma względami od tej, w której okazję do zaprezentowania się mieli przedstawiciele poszczególnych komitetów w wyborach do Sejmu. Tym razem uczestników było mniej, ale emocji i wzajemnych oskarżeń również nie brakowało. Już na początku Manuela Michalak z KW Bezpartyjni Samorządowcy nazwała Prawo i Sprawiedliwość populistami, a Łukasz Mikołajczyk ocenił niektóre wypowiedzi przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej jako przepełnione hipokryzją.

Po kilku ostrych opiniach sytuacja nieco się uspokoiła i kandydaci na senatorów skupili się na odpowiadaniu na pytania i zadawaniu ich pozostałym uczestnikom dyskusji w studiu Telewizji Proart.

Gospodarka, czyli emerytury

Pierwszym z czterech blogów była gospodarka. W tej części kandydaci na senatorów musieli ustosunkować się do kwestii wieku emerytalnego. Ewa Matecka z Koalicji Obywatelskiej zapewniła, że jej ugrupowanie nie dokona w tej kwestii żadnych zmian, jeśli wygra wybory: – Przyjmujemy status quo i nie będziemy podnosić wieku emerytalnego. Piotr Piechowiak z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość wyraził inną opinię w tej sprawie: Nie jesteśmy za tym w tej chwili, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, co może się wydarzyć w przyszłości.

Manuela Michalak (Bezpartyjni Samorządowcy) również stwierdziła, że aktualny wiek emerytalny powinien zostać zachowany: – powinien zostać zachowany przynajmniej do czasu nie uregulujemy innych spraw. W podobnym tonie wypowiedział się również Łukasz Mikołajczyk (PiS):– Jestem za utrzymaniem wieku emerytalnego. Jestem za tym, abyśmy prowadzili emerytury stażowe. Zresztą wielu Polaków o tym mówi.

Już w tej części dwoje kandydatów wykorzystało możliwość zripostowania kontrkandydata. Najpierw Ewa Matecka przypomniała wypowiedź sprzed laty Mateusza Morawieckiego: – Kiedy był doradcą Donalda Tuska, jasno wypowiadał się za podniesieniem wieku emerytalnego i optował za tym, aby był podniesiony. Na te słowa odpowiedział Łukasz Mikołajczyk: – Jeśli powołuje się pani na jakieś taśmy, wolę się powołać się na rzeczywistość.

Kandydaci w każdej z rund mieli szansę zadać pytania pozostałym kandydatom. Pytali m.in. o przywrócenie handlu w niedziele, rozwój aglomeracji kalisko-ostrowskiej, likwidację ZUS-u i wyjście Polski z Unii Europejskiej.

Polityka społeczna, czyli na co położyć akcenty?

W tej kategorii kandydaci zostali zapytani o to, jak należałoby prowadzić system pomocy społecznej w Polsce. Manuela Michalak zwróciła uwagę, że powinien być on rozsądnie przemyślany: – Pozwoliłabym pracować rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Nie ograniczyłabym tego tylko do pomocy społecznej. Łukasz Mikołajczyk przypomniał m.in. to, jak w tym zakresie działa i działała w ostatnich latach partia, którą reprezentuje: – Dziś bieda nie ma twarzy dziecka. Mogą wyjechać na wakacje, mogą zjeść ciepły posiłek w szkole.

Ewa Matecka natomiast zapowiedziała, co Koalicja Obywatelska planuje zrobić w kwestii polityki społecznej w przypadku sformowania rządu: – Utrzymamy i urealnimy wszystkie świadczenia, które funkcjonują. Wprowadzimy cały szereg elementów, które będą promowały pracę. Zaczniemy od „babciowego”, które pozwoli matce wrócić do pracy. 1500 zł dla każdej matki wracającej do pracy. A nic co dane, nie zostanie zabrane: 13. i 14. emerytura, 800+ również.

Piotr Piechowiak natomiast podkreślił, że powinien zostać zwiększony nadzór nad sposobem i celowością przyznawania świadczeń socjalnych: – Mówię o osobach, które pobierają te świadczenia. W formie takiej, że nie mogą pracować, bo wyklucza ich choroba. Powinna być większa kontrola nad tym, kto dostaje te pieniądze, a kto nie, ponieważ zbyt dużo osób dostaje, które nie powinny dostawać.

W tej kategorii kandydaci pytali się wzajemnie m.in. o bezpłatne posiłki oraz inne propozycje wsparcia dzieci, obszary wprowadzenia opieki wytchnieniowej, rozdział kościoła od państwa, a także konsekwencje obniżenia zasiłku pogrzebowego. i propozycje zmiany jej wysokości.

Edukacja – temat rzeka

Kandydaci zostali zapytani w trzeciej części o edukację seksualną w pytaniu zamkniętym oraz o to, co zrobić, aby szkolnictwo zawodowe było na tyle atrakcyjne dla młodych ludzi, aby ci chcieli zdobywać wykształcenie zawodowe, a nie ogólne.

Ewa Matecka z KO wypowiedziała się m.in. w kwestii przywrócenia prestiżu zawodowi nauczyciela i przywrócenia autonomii szkół, ale nie tylko: – Szkoły branżowe są niezwykle potrzebne, aby mogły kształcić fachowców w poszczególnych branżach.

Piotr Piechowiak w ogólnym rozumieniu tematu również podążył tą drogą: – Szkoły, które będą kształcić w zawodach, powinny być lepiej dofinansowane, aby miały odpowiednią kadrę, odpowiednie wyposażenie. Powinny też promować pracowników po szkole.

Z kolei kandydatka do Senatu z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców Manuela Michalak odwołała się do swojego zawodu: – Sama szkolę uczniów fryzjerstwa. Tutaj potrzebna jest mała rewolucja. Trzeba podnieść prestiż szkół zawodowych. Trzeba nam mistrzów szkolących na odpowiednim poziomie, którzy chcieliby przekazać swoją wiedzę.

Były senator i wojewoda Łukasz Mikołajczyk przywołał w tym bloku propozycję przygotowaną na kolejne lata przez Prawo i Sprawiedliwość: – Gwarantujemy, że zbudujemy branżowe centra umiejętności Są to nowoczesne ośrodki edukacji zawodowej, które zostaną stworzone na bazie 120 szkół zawodowych w całym kraju. Odbędzie się to we współpracy ze szkołami wyższymi oraz poszczególnymi branżami właściwymi i przedsiębiorcami. Ta korelacja musi nastąpić.

Kandydaci pytali się wzajemnie m.in. o pracę psychologów w szkołach, jakość kształcenia lekarzy na nowych uczelniach, pomysły wsparcia dla studentów, a także edukację równościową. W tym ostatnim temacie Piotr Piechowiak z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość oznajmił, że nie jest pewien, czy dobrze zrozumiał pytanie. Mimo tego podjął się odpowiedzi na nie.

Zdrowie, czyli jak pomóc dzieciom

Ostatnią z czterech głównych kategorii pytań było zdrowie. Pytani zamknięte brzmiało: czy państwo powinno dofinansowywać z budżetu terapie warte wiele milionów złotych. Pytanie otwarte natomiast dotyczyło zaprezentowania konkretnych propozycji rozwiązania problemu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

– Brakuje nam specjalistów. Powinniśmy skupić się odpowiedniej bazy specjalistów, żeby móc pomóc dzieciom. W ogóle psychiatria i psychologia dziecięca kuleje przez to, że brakuje specjalistów. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby było ich jak najwięcej – powiedziała Manuela Michalak, która odpowiadała jako pierwsza.

Kilka propozycji rozwiązań przedstawił natomiast Łukasz Mikołajczyk z Prawa i Sprawiedliwości: Klucze zadanie to ograniczyć ilość chorób: skuteczna profilaktyka, wzrost nakładów na opiekę psychiatryczną, więcej miejsc dla studentów psychologii. Chcę stworzyć senacki zespół ds. depresji.

Ewa Matecka również poruszyła temat liczby specjalistów w newralgicznych dziedzinach, które mogłyby świadczyć pomoc najmłodszym: – Mało kadry, nie ma psychologów w szkołach, drastyczny skok prób samobójczych wśród dzieci jest naprawdę wielki. Wymieniła też kilka przykładów tego, jak długo czeka się do specjalistów w kolejce na wizytę. Zaznaczyła, że to ok. 300 dni.

Piotr Piechowiak natomiast dołożył od siebie kilka propozycji: – Poprawa finansowania edukacji. W szkole powinien być psycholog, co też ułatwiłoby pracę z dziećmi.

Uczestnicy debaty pytali kontrkandydatów m.in. o darmową aborcję na życzenie, jeśli dziecko nie ma żadnych wad, a zdrowie matki nie jest zagrożone, o reformę Narodowego Funduszu Zdrowia, a także o to, co zrobić, aby nie było kolejek do specjalistów.

Na koniec każdy z kandydatów dokonał autoprezentacji. Każdy z nich miał minutę na to, aby przybliżyć swoją kandydaturę.

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, 15 października. Wtedy Polacy wskażą, kto – ich zdaniem – powinien ich reprezentować w Sejmie i Senacie przez kolejne 4 lata.

__

Przegapiłeś debatę kandydatów do Senatu w okręgu nr 95? Oto zapis transmisji

16 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (16)
  • KT
    Katarzyna T.

    sobota, 7 października, 2023

    Oglądałam z uwagą. Zdecydowanie wygrał Mikołajczyk! Spokój i rzeczowe odpowiedzi.

    Odpowiedz
    • O
      ostrowianin

      sobota, 7 października, 2023

      To nie ma znaczenia. Wygrywa debaty, a potem głosuje z kolegami demolując sądownictwo. i konstytucję. Temu panu dziękujemy.

      Odpowiedz
  • O
    Ostrowiak

    sobota, 7 października, 2023

    Podzielam zdanie przedmówczyni pan Łukasz Mikołajczyk wypadł najlepiej. Wybory do senatu to, głosowanie na konkretnego człowieka. Pan Łukasz ma mój głos

    Odpowiedz
    • O
      ostrowianin

      niedziela, 8 października, 2023

      Czy ktoś z redakcji czyta te komentarze? Piszecie, że wybory są 16 października. Czy to tak trudno jest poprawić źle podana datę?

      Odpowiedz
    • DJ
      Damian J

      wtorek, 10 października, 2023

      Pan Łukasz to taki picuś glancuś, okrągłe zdania, pięknie dziękuję, służyć ludziom, ludzie dla ludzi a tymczasem o własne ego, narcyzm i prywatne interesy chodzi

      Odpowiedz
  • O
    ostrowianin

    sobota, 7 października, 2023

    Droga redakcjo, czy mamy jakieś inne kalendarze? Dla mnie wybory są w niedzielę 15 października. Dla was 16 października.

    Odpowiedz
  • O
    Ostrowianka

    sobota, 7 października, 2023

    Do Sejmu zagłosuję na kandydatkę Lewicy panią Anitę Świątek, ale do Senatu zdecydowanie na pana Mikołajczyka. Do Senatu głosuję na człowieka. Na debacie był Super!!!

    Odpowiedz
    • R
      Renia

      sobota, 7 października, 2023

      Szkoda, że nie zna Pani jej prawdziwego oblicza. Zrobi wszystko dla władzy, nienawidzi kobiet. Rada kobiet której jest przewodniczaca nie zrobiła nic!

      Odpowiedz
  • O
    Olek

    sobota, 7 października, 2023

    Lukasz wygrał, Manuela wielki śmiech

    Odpowiedz
  • S
    Student

    sobota, 7 października, 2023

    Do Senatu głosuję na człowieka! Jest tylko jeden skuteczny i merytoryczny kandydat Łukasz Mikołajczyk i on ma mój głos. Debata mnie w tym utwierdziła.

    Odpowiedz
    • K
      Kaja

      poniedziałek, 9 października, 2023

      Tylko p. Mikołajczyk to PIS i nie zrobi nic przeciw nim, dlatego na PIS się nie głosuje

      Odpowiedz
  • M
    myślący

    sobota, 7 października, 2023

    😀 Tego pana nawet jego partia huśta. Wojewodą był i nagle nie był. 😀

    Odpowiedz
    • O
      Ola

      sobota, 7 października, 2023

      Pani M podziękujemy. Teraz czas na Pana M.

      Odpowiedz
  • K
    K

    sobota, 7 października, 2023

    Do senatu zagłosuje na człowieka, do sejmu na partie. Panie Łukaszu ma Pan mój głos. Sercem jestem z Platformą! ❤️

    Odpowiedz
  • S
    Sylwester

    wtorek, 10 października, 2023

    Żenujący poziom tej debaty. Ustawka w wykonaniu kandydatów Łukasza i Manueli wyczuwalna z daleka. Panią z Big Brothera namówili na start tylko po to, żeby odebrała głosy Mateckiej

    Odpowiedz
  • S
    Sąsiad

    wtorek, 10 października, 2023

    Konfederata ma mój głos. Więcej konfederacji to mniej bandy czworga.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz