Jaką rolę odegra Kalisz w koncepcji kolei dużych prędkości? Spółka Centralny Port Komunikacyjny wydała komunikat w tej sprawie.
CZYTAJ: Ostrów uwzględniony w projektach budowy CPK i KDP? Tego chce Stowarzyszenie KoLiber
Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego odnieśli się do roli Kalisza w planach budowy kolei dużych prędkości. Tym samym odpowiedzieli na doniesienia medialne na temat „rzekomego pozbawienia Kalisza sprawnej obsługi kolejowej w ramach projektowanej linii „Y”.
W stanowisku opublikowanym na stronie CPK czytamy, że mieszkańcy Kalisza zyskają na budowie kolei dużych prędkości. „Dążymy do tego, żeby w pełnym wariancie rozwoju sieci kolejowej (od 2040 r.) Kalisz był skomunikowany z Warszawą, Poznaniem, Krakowem, Łodzią i lotniskiem CPK pociągami kursującymi po linii Kolei Dużych Prędkości (KDP) w cyklu co 2 godziny do każdego z tych miast” – czytamy.
Pod uwagę brane są dwa warianty:
„Taka organizacja ruchu zapewni optymalne wykorzystanie potencjału KDP – najszybsze pociągi obsłużą największą liczbę pasażerów, a mniejsze, ale istotne ośrodki również będą obsłużone szybkimi pociągami KDP” – argumentują przedstawiciele spółki.
Jednocześnie zaznaczają, że „ostateczny kształt tras, liczba postojów i prędkość maksymalna będą zależały od poszczególnych przewoźników”. Poszczególne połączenia natomiast będą połączeniami komercyjnymi, co oznacza, że zostaną uruchomione »na ryzyko danego przewoźnika kolejowego«”.
Do 2040 roku ma powstać Horyzontalny Rozkład Jazdy. Jak informują przedstawiciele CPK, trwają konsultacje w tej sprawie: (społeczne, z urzędami marszałkowskimi czy przewoźnikami). W ramach HRJ Kalisz ma zostać skomunikowany do 2040 roku dwoma liniami kolei dużych prędkości:
CZYTAJ TEŻ: Trwa duży remont torowiska. To milionowa inwestycja [ZDJĘCIA]
Plany to jedno, a praktyka to drugie. Jak dowiadujemy się z komunikatu opublikowanego przez przedstawicieli spółki Centralny Port Komunikacyjny, wpływ na siatkę połączeń dot. Kalisza będzie miało wiele czynników. Mowa m.in. o przeprowadzeniu remontu linii kolejowej nr 14 (w tym jej elektryfikacji) Ostrów Wielkopolski – Leszno – Głogów (docelowo do Zielonej Góry). Kolejnym istotnym czynnikiem, który jest brany pod uwagę przy projektowaniu linii KDP ma być układ stacji w Kaliszu i jej dostosowanie do prognozowanego ruchu pociągów.
„W ramach inwestycji CPK projektowana jest m.in. rozbudowa stacji o nowe perony. Rozwiązania funkcjonalne dotyczące powiązania stacji kolejowej w Kaliszu z otoczeniem i dostęp do usług węzła przesiadkowego zostały wypracowane w listopadzie 2023 r. w ramach warsztatów planistycznych z udziałem przedstawicieli m.in. władz miasta, przewoźników autobusowych i PKP. Te założenia pozostają aktualne. W planach CPK nadal jest też budowa łącznic, które umożliwią zjazd z linii KDP do Kalisza” – czytamy dalej.
Tzw. „Y”, a więc rozwidlenie kolejowe wyznaczone w okolicach Sieradza „jest na etapie projektowania”. Trwa opracowywanie Koncepcji Programowo-Przestrzennej. To kolejny etap po przeprowadzeniu prac nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym (STEŚ).
Rozwidlenie pod Sieradzem ma powstawać etapami. Najpierw planowane jest uruchomienie odcinka Warszawa – CPK – Łódź (do 2032 roku), a do 2035 – kolejne odcinki: Łódź – Sieradz – Wrocław oraz Sieradz – Poznań.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz