DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kaliskie muzeum dostępne w internecie

Na portalu udostępniono ponad 10 tysięcy cyfrowych odwzorowań zabytków. Znajdziemy tu obszerną kolekcję kaliskich XIX-wiecznych sreber, bogatą ikonografię Kalisza i Gniezna (pocztówki, zdjęcia), kilkaset zabytków archeologicznych z Wielkopolski, a także kompletne archiwum Tadeusza Kulisiewicza. Wkrótce dodane zostaną także zbiory fonograficzne pieśni i przyśpiewek ludowych z kolekcji MOZK. Oprócz zdjęć i skanów muzealiów niektóre eksponaty można oglądać również w technice 3D.

Oprócz funkcji przeglądania, portal umożliwia dodawanie poszczególnych eksponatów do schowka a następnie wydrukowanie ich w formie prezentacji w pdf. Jest to narzędzie szczególnie użyteczne dla nauczycieli i uczniów, którzy mogą w ten sposób przygotowywać własne prezentacje do wykorzystania w klasie.

Na potrzeby najmłodszych natomiast, przygotowanych zostało kilkadziesiąt kolorowanek, które można wydrukować wprost z portalu. Na pewno znajdą one amatorów zarówno w domu, jak i przedszkolu.

Jednocześnie uruchomiona została aplikacja mobilna, która umożliwia poznanie wybranych „zabytków tygodnia” z każdego muzeum oraz dostarcza bieżących informacji o wydarzeniach i wystawach w muzeach biorących udział w projekcie.

Projekt realizowany był w dwóch etapach. Pierwszy, w okresie od 10.10.2016 r. do 31.12.2016 r. pn. „Upowszechnianie kolekcji muzeów wielkopolskich za pośrednictwem platformy internetowej” obejmował digitalizację 2D (skanowanie i fotografowanie) oraz 3D ośmiu kolekcji muzealnych z Kalisza i Gniezna. Wykonanie etapu pierwszego możliwe było dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Programu Kultura cyfrowa MKiDN.

Drugi etap projektu pn. „Upowszechnianie kolekcji muzeów wielkopolskich za pośrednictwem edukacyjnej platformy internetowej i aplikacji mobilnej” realizowany był w terminie od 01.08.2017 r. do 29.12.2017 r. i obejmował utworzenie portalu edukacyjnego muzeawielkopolski.pl oraz aplikacji mobilnej. Etap zrealizowano również dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Programu Kultura cyfrowa MKiDN.

W wyniku projektu powstało uniwersalne narzędzie – platforma internetowa, która udostępniona zostanie nieodpłatnie wszystkim wielkopolskim muzeom, tak aby w kolejnych latach mogły samodzielnie dodawać własne treści i tym samym upowszechniać wiedzę o dziedzictwie materialnym Wielkopolski.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz