DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kalendarz wyborczy w pigułce, czyli pierwsza odsłona "Przedwyborczego ABC"

Kalendarz wyborczy to z definicji daty dokonywania czynności wyborczych ustalane przed każdymi wyborami na podstawie przepisów ordynacji wyborczej. Co to praktyce oznacza i kto musi się „trzymać” terminów w nim wyznaczonych. Odpowiadamy w pierwszej odsłonie naszego cyklu PRZEDWYBORCZE ABC.

8 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia terminu wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Od tej daty oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza. A poszczególne elementy kampanii muszą odbywać się terminach ustalonych w kalendarzu wyborczym.

Uściślając kalendarz wyborczy jest to czas od momentu ogłoszenia terminu do dnia, w którym Polacy udają się do lokali wyborczych, by oddać głos. Przykładowo do 28 sierpnia partie polityczne muszą złożyć zawiadomienie do Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 6 września do godz. 16 należy zgłosić listy kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów.

Zagadnienie ciszy wyborczej wyjaśnimy w naszym cyklu PRZEDWYBORCZE ABC na początku października. Kalendarz wyborczy i terminy w nim zawarte są też istotne z punkty widzenia głosujących. Dlaczego? O tym więcej w materiale wideo.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • O
    osw

    czwartek, 24 sierpnia, 2023

    TYLKO NIE GŁOSUJCIE NA PISIORY

    Odpowiedz
  • M
    marek

    sobota, 26 sierpnia, 2023

    Nie głosujcie na konfę. Jak było głosowanie na uchylenie immunitetu Kaczyńskiemu to 5 posłów głosowało przeciw min. Korwin i Braun , a 5 się wstrzymało. To jednak oni są za PIS em , tak?? A Bosak mówi jeszcze o podniesieniu wieku emerytalnego dla kobiet. Taką konfę chcecie

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz