DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Jesteś ofiarą przemocy? Pomocy szukaj w jarociński PCPR

Rocznie około 400 ofiar przemocy szuka wsparcia w ośrodku interwencji kryzysowej w Jarocinie. I wiele wskazuje na to, że liczba ta będzie rosła, bowiem coraz więcej osób znajduje w sobie odwagę i mówi STOP sprawcom przemocy. Ze wsparcia tej instytucji może jednak skorzystać każdy mieszkaniec powiatu jarocińskiego.

Przemoc fizyczna, psychiczna i ekonomiczna – to najczęstsze powody, które sprawiają że ofiary takich zachowań sięgają po telefon i szukają pomocy w ośrodku interwencji kryzysowej, który działa w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie. I nie, nie zawsze są to osoby ze środowisk dysfunkcyjnych, gdzie alkohol leje się strumieniami.

– Bywa, że są to osoby – najczęściej kobiety, które mają dobrą pracę i często ustabilizowaną sytuację zawodową. Są jednak ofiarami przemocy ze strony partnerów, którzy próbują je kontrolować w różny sposób. W pewnym momencie granica zostaje przekroczona i zaczynają szukać u nas pomocy – mówi Elżbieta Cuprych, specjalista pracy socjalnej w PCPR w Jarocinie.

W niektórych polskich miastach centra interwencji kryzysowej działają jako schroniska i poradnie w jednym. W Jarocinie jest inaczej.

– Nasz ośrodek głównie udziela pomocy psychologicznej tym, którzy się do nas zgłoszą. I nie zawsze są to kobiety, bo rzadko, ale zdarzają się też mężczyźni. Potem w miarę rozwoju sytuacji i potrzeb podejmujemy dalsze działania. Jeśli chodzi o odseparowywanie sprawców przemocy to kobiety mają możliwość czasowego pobytu w naszym ośrodku w Dobieszczyźnie – uzupełnia Patryk Kulka, dyrektor PCPR w Jarocinie.

Rocznie w całym kraju zakłada się średnio około 50-60 tys. niebieskich kart. To jednak nie są miarodajne dane na temat przemocy w polskich domach. Bardzo często ofiary nie zgłaszają się po pomoc. Powód: strach przed oprawcą, brak wiary we własne możliwości czy prozaicznie – skomplikowane sprawy majątkowe.

A jarocińskie PCPR informuje, że pracownicy socjalni Ośrodka Interwencji Kryzysowej od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 udzielają wsparcia osobom będącym w sytuacjach kryzysowych. We wtorki i czwartki w godz. 17.00 – 19.00 dyżurujący prawnik udziela porad prawnych w zakresie prawa rodzinnego. Po uzgodnieniu telefonicznym psycholog prowadzi wsparcie dla osób indywidualnych, rodzin lub par.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz