DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

"Jest naprawdę źle". Świadomość na temat uzależnień kuleje

Piknik Zdrowia był okazją do budowania świadomości na temat uzależnień. Zdaniem specjalistów braki w wiedzy i postrzeganiu zagrożeń ciągle są bardzo duże.

Piątkowy Piknik Zdrowia w ostrowskim parku miejskim był okazją do budowania świadomości na temat uzależnień i nakłaniania do stosowania odpowiednich nawyków, aby trzymać się z dala od używek mogących zrujnować zdrowie i życie. Festyn był skierowany do dzieci i młodzieży, a więc tych, którzy wkrótce wejdą w wiek dojrzewania bądź już w niego wchodzą i będą miały do czynienia z wieloma pokusami.

A jest o czym mówić i kogo uświadamiać, bo – jak mówi Agnieszka Wojciechowska, ekspert od uzależnień – wielu sytuacji związanych z ochroną najmłodszych przed używkami mogłoby zostać wyeliminowanych dzięki większemu zaangażowaniu ze strony rodziców. – Jest naprawdę źle. Kiedy pytam je: jak myślicie, co jest dla was największym niebezpieczeństwem, jeżeli chodzi o uzależnienia, to wymieniają w pierwszej kolejności telefon komputer, gry, na drugim miejscu mówią o alkoholu, przy czym zaznaczmy, że bardzo często piwa nie traktują jako alkoholu. Na trzecim miejscu wskazują papierosy – wymienia specjalistka.

Podczas pikniku wszystko kręciło się wokół najmłodszych. Nie brakowało zabaw, atrakcji, konkursów oraz stoisk służb mundurowych i klubów sportowych. Każde z nich gwarantowało kolejne porcje dobrych zabaw i ruchu na powietrzu. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Żyj zdrowo i bez uzależnień”. Podkreślano, jak ważne jest choćby amatorskie uprawianie jakiegokolwiek sportu. Akurat w Ostrowie Wielkopolskim przekrój dyscyplin, które można uprawiać w dowolnym wieku jest niezwykle dużo od sportów indywidualne po drużynowe.

Festyn w parku był również okazją do przypominania, że kobiety w ciąży powinny całkowicie przestać spożywania alkoholu dla dobra swojego i potomstwa. Nie jest tajemnicą, że alkohol trwale uszkadza komórki nerwowe przenikając – jako substancja toksyczna – do łożyska. To powoduje negatywny wpływ już na życie płodowe, ale konsekwencje jeszcze poważniejsze. Przekładają się na późniejsze życie dzieci oraz sposób nawiązywania relacji z otaczającymi ludźmi.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz