DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Jest jeszcze "rządowy" węgiel. Jak go kupić? Sprawdź, bo wprowadzono zmiany

Choć wiosna w pełni, niektórzy już zastanawiają się nad tym, ile będą musieli wydać na opał z myślą o kolejnym sezonie grzewczym. Ci, którzy mają pewne oszczędności, mogą już teraz zaopatrzyć się w węgiel dostarczony samorządom przez instytucje należące do Skarbu Państwa. Niektóre gminy zmieniają jednak warunki dotyczące kupna paliwa. Różnice występują też w cenach.

Dystrybucja opału, który trafił w ubiegłym roku do samorządów w związku z zabezpieczeniem mieszkańców przed negatywnymi skutkami dotyczącymi sankcji nałożonych na Rosję, wciąż jest dostępny i można go kupić. Samorządy zmieniają jednak częściowo warunki dotyczące tego, w jaki sposób będzie przebiegał zakup. W zależności od gminy różnią się także ceny surowca.

Węgiel w mieście – zmiana zasad

Miasto Ostrów Wielkopolski dysponuje orzechem (ok. 309,35 tony) i miałem (ok. 52,89 tony), a cenę ustalono na poziomie 1 850 zł za tonę niezależnie od gatunku opału. Te wartości na bieżąco się zmieniają w zależności od zainteresowania mieszkańców.

Osoby, które złożyły wnioski przed 11 maja, muszą mieć świadomość, że są one nieaktualne i należy dopełnić formalności ponownie. „Węgiel sprzedawany jest w kolejności złożonych i zweryfikowanych przez ostrowski urząd wniosków. Wpłaty, za wnioskowany węgiel, należy dokonać w ciągu 3 dni od złożenia wniosku w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. Wnioski mogą składać te gospodarstwa domowe, które w 2022 roku zostały pozytywnie zweryfikowane i otrzymały dodatek węglowy” – wyjaśniają przedstawiciele urzędu.

Wnioski można składać do 30 czerwca 2023 roku na jeden z trzech sposobów: osobiście w urzędzie, korespondencyjnie bądź w formie elektronicznej przez skrzynkę podawczą ePUAP).

Następnie mieszkaniec ma trzy dni na opłacenie zamówienia (dowolna liczba ton), a po zaksięgowaniu wpłaty urzędnik skontaktuje się z mieszkańcem, aby ustalić termin odbioru węgla. Trzeba jednak zapewnić sobie transport we własnym zakresie.

Jak dokonać wpłaty? Trzeba zrobić przelew na konto urzędu miejskiego. Oto dane:

Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim
al. Powstańców Wielkopolskich 18
63-400 Ostrów Wielkopolski

30 1020 2212 0000 5302 0461 1598
PKO BP S.A.

W tytule wpłaty/przelewu należy podać następujące informacje:

  • imię i nazwisko osoby, na którą został złożony wniosek,
  • adres wnioskodawcy zgodny z wnioskiem o zakup,
  • asortyment i ilość.

Węgiel na wsi tańszy, niż w mieście

Nieco niższą cenę ustalono w gminie Ostrów Wielkopolski. Tam za tonę groszku lub orzecha trzeba zapłacić 1 700 zł, a cena nie obejmuje transportu. Również w tym samorządzie nie obowiązuje już limit na gospodarstwo domowe, który jeszcze zimą wynosił kilka ton. Teraz można kupić dowolną ilość opału.

Również w przypadku tego samorządu cena nie obejmuje transportu. Ten koszt ponosi kupujący. Węgiel jest magazynowany na terenie Centrali Zbytu Węgla „Węglozbyt” S.A w Ostrowie Wielkopolskim (ul. Węglowa 4).

„Wnioski o preferencyjny zakup węgla można składać od 8 maja do wyczerpania limitu paliwa, jaki pozostał na stanie, ale nie później niż do 30 czerwca 2023 roku” – informują urzędnicy. A pozostało ok. 50 ton groszku i ok. 20 ton orzecha.

Płatności za zakup węgla będzie można dokonywać  pozytywnym zweryfikowaniu wniosku przez pracowników urzędu. Zapłacić można osobiście w kasie urzędu (pok. nr 9) lub przelewem elektronicznym na konto bankowe numer 78 1020 2212 0000 5102 0460 6952.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz