Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Murale to z definicji wielkoformatowe malowidła ścienne, które powstają w przestrzeniach miejskich. Mają za zadanie upiększać budynki i sprawiać, że ściany stają się dziełami sztuki.
Wspomniane wielkoformatowe malowidło powstaje na ścianie jednego z budynków przy ulicy Poznańskiego w Jarocinie. Dzieło trójki artystów: Jędrzeja Borkiewicza, Julity Antonowicz i Julii Ciesielczyk ma upamiętniać wydarzenia z przełomu 1918 i 1919 roku. „Mural ma być swoistym memoriałem przypominającym, jak ważną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał Jarocin. Na muralu zobaczymy portrety Jarociniaków zasłużonych w powstaniu – hr. Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego oraz Bronisława Edmunda Kirchnera” – informuje jarociński magistrat.
Oprócz sylwetek bohaterów historycznych na muralu pojawią się: powstańcza flaga oraz historyczne fotografie żołnierzy i budynków jarocińskich koszar będących jednym z pierwszych przejętych przez powstańców strategicznych punktów w mieście. Na muralu namalowane zostaną wersy XIX-wiecznej pieśni – Roty. Wśród autorów muralu jest pochodzący z Jarocina Jędrzej Borkiewicz.
To nie pierwszy mural, jaki w ostatnich latach pojawił się na ścianach budynków na terenie powiatu jarocińskiego. Pod koniec ubiegłego roku w Cielczy pod Jarocinem powstał mural przedstawiający wozy strażackie: współczesny i taki sprzed 100 lat, a więc sikawkę konną. Z kolei w Golinie, jesienią 2020 roku ukończono wielkoformatowe malowidło przedstawiające obrus. Na tylnej ścianie rzędu garaży widocznych od ul. Powstańców Wielkopolskich w Jarocinie znajduje się inny niepodległościowy mural także symbolizujący zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz