Jedną z najważniejszych decyzji podczas budowy domu jest wybór firmy budowlanej – najlepiej generalnego wykonawcy, który zadba kompleksowo o cały proces. W dużym mieście z pewnością znajdziemy firmę, która ma wolne terminy w najbliższych miesiącach. Jednak czy brak zapełnionego kalendarza i możliwość rozpoczęcia prac niemal natychmiast nie powinny być sygnałem ostrzegawczym dla inwestora? Może to sugerować, że wykonawca nie cieszy się dużym zainteresowaniem.
Podczas wyboru firmy budowlanej należy brać pod uwagę nie tylko tę, a też szereg innych kwestii. W tym artykule wskazujemy pięć konkretnych cech, którymi powinien odznaczać się rzetelny generalny wykonawca. Należy je sprawdzić przed podjęciem decyzji o współpracy.
Godny zaufania wykonawca powinien dysponować bogatym portfolio zrealizowanych projektów. Liczy się nie tylko ich liczba, ale także różnorodność, świadcząca o wszechstronności i kompetencjach zespołu. Warto zwrócić uwagę też na to, jak długo dana firma istnieje – wieloletnia obecność na rynku może świadczyć o jej stabilności, zdolności do realizacji projektów zgodnie z terminami oraz wysokiej jakości usług, co sprzyja pozyskiwaniu nowych klientów.
Firma, która zapewnia szeroki zakres prac budowlanych, jest zdecydowanie bezpieczniejszą opcją przy budowie domu, niż wykonawca specjalizujący się dotąd w wąskiej dziedzinie. Jeśli oferuje realizację budowy domu na różnych etapach (stan surowy, zamknięty, deweloperski lub pod klucz), oznacza to, że zatrudnia specjalistów o szerokim zakresie kompetencji, co minimalizuje ryzyko kosztownych błędów.
Dobra firma budowlana w Poznaniu, Krakowie, Warszawie czy Trójmieście zawsze dokłada wszelkich starań, by być w pełni transparentną. Widać to przede wszystkim w tym, że od razu informuje o wszystkich kosztach, szczerze wskazuje na aspekty, które w trakcie budowy mogą stanowić większe wyzwanie i otwarcie odpowiada na wszelkie pytania. Już podczas pierwszych rozmów warto pytać o kwestie, które nierzetelni wykonawcy mogą próbować omijać, np. dostępny sprzęt, ubezpieczenie OC, czy gwarancja na wykonane prace.
Sumienny generalny wykonawca nie będzie miał problemu z umieszczeniem w umowie informacji o karach za niedopełnienie swoich obowiązków, takich jak przekroczenie terminu oddania budynku do użytku bez wystąpienia istotnych czynników zewnętrznych. O rzetelności firmy budowlanej może też świadczyć wspomniane już zapełnienie kalendarza oraz posiadane certyfikaty czy referencje od byłych klientów. W ramach osobistej weryfikacji poziomu fachowości inwestor może pojechać na miejsce poprzednich realizacji wykonawcy, aby sprawdzić, jak po latach wyglądają wykonane przez niego projekty.
Aspekt ten obejmuje wiele czynników wpływających na wizerunek i skuteczność wykonawcy. Jednym z nich jest łatwość oraz jakość kontaktu, które możemy weryfikować już od pierwszej rozmowy. Wysoka kultura osobista, pewność wypowiedzi, wyczerpujące odpowiedzi na wątpliwości inwestora i umiejętność rozwiązywania problemów, zamiast szukania wymówek – wszystko to pokazuje poziom profesjonalizmu firmy. Istotna jest także wiedza, znajomość nowych technologii i aktualnych przepisów, które warto omówić na kolejnych etapach rozmów.
Wyżej przytoczone cechy nie są oczywiście wszystkimi, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze wykonawcy. Znaczenie ma także oferta usług dodatkowych, takich jak pomoc przy załatwianiu formalności urzędowych, czy znajomość lokalnego rynku budowlanego (podwykonawcy, hurtownie budowlane). Tych 5 obszarów jest jednak kluczowych w procesie wstępnej selekcji generalnych wykonawców. Jeśli firma, którą się interesujesz, ma udokumentowane doświadczenie w realizacji różnorodnych projektów, potrafi udowodnić swoją rzetelność i profesjonalizm, a na dodatek od początku jest transparentna, podchodząc do przyszłej współpracy na zasadzie partnerstwa, to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że jest godna Twojej uwagi.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz