DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Jak Ostrów przygotowuje się do nadejścia ulewy? Prezydent Klimek wyjaśnia

Ostrów Wielkopolski przygotowuje się na nadejście ulewnych deszczy. Rozprowadzono już wśród mieszkańców setki ton piasku. Co jeszcze robi miasto, aby zapobiec tragedii, a czego zrobić samodzielnie nie może?

CZYTAJ: Mieszkańcy ruszyli po worki z piaskiem. Władze miasta i powiatu zwołały sztaby kryzysowe

W czwartek zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego w Ostrowie Wielkopolskim. Urzędnicy, pracownicy spółek i przedstawiciele służb mundurowych spotkali się na terenie Wodkanu, aby omówić bieżącą sytuację pogodową, rozdysponować zadania i przeanalizować działania, które zostały podjęte.

Południową Wielkopolskę mają nawiedzić ulewne deszcze. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane przez IMGW już obowiązuje, ale największe zagrożenie ma nadejść w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Mieszkańcy regionu oraz samorządowcy przygotowują się na najgorsze.

CZYTAJ: 50 tys. worków i wojska obrony terytorialnej, jeśli będzie taka potrzeba

W newralgicznych miejscach ułożono już tysiące worków z piaskiem. Baza, gdzie można odebrać je osobiście, aby wzmocnić ochronę przed wodą, jest dostępna na terenie Ostrowa Wielkopolskiego przez całą dobę. Władze miasta zapewniają, że czyszczone są również kolejne studzienki kanalizacyjne, monitorowane są zbiorniki retencyjne, służby wiedzą, co mają robić.

Właśnie temu m.in. było poświęcone czwartkowe posiedzenie sztabu kryzysowego. Przy tej okazji portal wlkp24.info zapytał prezydent Beatę Klimek o przygotowania do nadejścia „wielkiej wody”. – Wydaliśmy wczoraj 350 ton piasku dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, dzisiaj przyjechało kolejnych 350 ton – wyliczała włodarz.

WIDEO: Co robić w trakcie powodzi? Jak się na nią przygotować?

Zaapelowała też do rządu o wygospodarowanie pieniędzy na przebudowę infrastruktury krytycznej, aby – jak zaznaczyła – ograniczyć skalę zalewania miast przy okazji ulew. – My bez tej infrastruktury krytycznej naprawdę sobie nie poradzimy. Stawiam dziś publicznie pytanie: ile miast musi zostać jeszcze zalanych? Jakie straty muszą ponieść mieszkańcy tych miast, żeby w końcu zostały uruchomione pieniądze na budowę infrastruktury krytycznej. TO jest dzisiaj mój apel do rządu, do Warszawy, do wszystkich, którzy dzisiaj decydują o pieniądzach w naszym kraju. To jest dzisiaj nam bezwzględnie potrzebne – zaapelowała.

Więcej w materiale wideo.

5 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (5)
  • O
    Obywatel

    czwartek, 12 września, 2024

    Gdzie byłaś kobieto gdy wielokrotnie zalewało zaniżone tereny naszego miasta. Okolice urzędu miasta przy większych deszczach ciągle były pod wodą. A teraz wielkie apele o pomoc.

    Odpowiedz
    • E
      emka

      piątek, 13 września, 2024

      robiła MBA

      Odpowiedz
  • E
    Ehhh

    piątek, 13 września, 2024

    specjalnie do zdjęcia założyli te zielone kamizelki ?
    Na następny raz polecam jeszcze migającego koguta postawić na stole.
    Normalnie jakby jakiś film był kręcony 😉

    Odpowiedz
    • W
      Wyborca

      piątek, 13 września, 2024

      Przecież to tylko pokazówka. 10 lat rządzi, gdyby 2-3 zbiorniki pobudowala w kadencji bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Ale kredyty szły na co innego. Więc teraz w kasie pusto.

      Odpowiedz
  • JPZ
    jarosław Polskę zbaw

    piątek, 13 września, 2024

    Robi mi się niedobrze jak widzę tą ustawkę . Tyle lat nieróbstwa, zaniedbań ….aż tu proszę jaki LANS ! Wczoraj widziałem jak pracownicy łomami kuli coś w studzienkach kanalizacyjnych —na ostatnią chwilę . To jest cyrk !!!

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz