W jaki sposób dopisać się do listy wyborców i skąd pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania? Odpowiedzi na te pytania w drugiej części Przedwyborczego ABC.
Zgodnie z przepisami prawo do głosowania ma obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Muszą to być też osoby posiadające pełnię praw publicznych oraz wpisane do stałego rejestru wyborców.
Często wymówką do nie wzięcia udziału w głosowaniu jest to, że w dniu wyborów będziemy przebywać poza miejscem zameldowania. Nie stanowi to jednak problemu, możemy „skreślić krzyżyk” na karcie wyborczej niemal w każdym miejscu w Polsce. Wystarczy dopisać się do listy wyborców bądź pobrać zaświadczenie do głosowania.
Dopisać się do listy wyborców poza miejscem zameldowania można na dwa sposoby: osobiście udając się do urzędu albo elektronicznie. Z kolei zaświadczenie o prawie do głosowania należy odebrać wyłącznie stawiając się w urzędzie. Ta opcja z reguły dotyczy osób, które przebywają np. na wakacjach.
Wiele osób mówi: „nie idę na wybory, bo nie mam na kogo głosować”. Taką sytuacje politolog, profesor Szymon Ossowski porównuje do zakupów w sklepie spożywczym. – Mamy półkę, z której musimy wybrać określone produkty. Jeśli nie ma produktu, który jest dla nas optymalny, wtedy kupujemy to co jest. Tak samo jest w kampanii wyborczej, głosujemy na tych, którzy są akurat w ofercie – tłumaczy.
PRZEDWYBORCZE ABC. Śledź nasz nowy cykl na wlkp24.info
czwartek, 31 sierpnia, 2023
Jeśli na półce wszystkie produkty są bezwartościowe, to nie biorę żadnego, albo losowy, bo nie ma różnicy. W tym przypadku niepójście na wybory ma dokładnie taki sam skutek. 😉
czwartek, 31 sierpnia, 2023
Byle nie głosować na pis