Jak do meczu przygotowuje się sędzia piłkarska?

Intensywne treningi, testy sprawnościowe, ciągłe podróże, praca do późnych godzin nocnych. Jak wygląda życie sędzi piłkarskiej na szczeblu międzynarodowym?

Najbardziej aktywni piłkarze na boisku w profesjonalnych ligach przebiegają ok. 10 km w ciągu meczu. Tyle samo potrafi przebiec sędzia podczas spotkania. Aby to zrobić i nadążyć za boiskowymi wydarzeniami, musi być dobrze przygotowana. Od tego zależy, czy przejdzie wymagające testy sprawnościowe.

Michalina Diakow, sędzia piłkarska pochodząca z powiatu ostrowskiego, opowiedziała o procesie przygotowywania się do meczu w „Okolicach Sportu” na antenie Telewizji Proart.

– Jest bardzo duży nacisk na przygotowanie fizyczne. To przekłada się oczywiście także na podejmowanie decyzji. Mamy swoich trenerów, którzy – w zależności od tego, kiedy mamy mecz – przygotowują plan treningowy na cały tydzień – wyjaśnia Michalina Diakow.

Wyzwaniem jest nie tylko stawienie czoła wydarzeniom boiskowym w ciągu 90 minut. Zdarzają się przecież mecze z dogrywkami czy rzutami karnymi. Ten ostatni aspekt to już bardziej utrzymanie skupienia na najwyższym poziomie – i to pomimo zmęczenia – niż sama kondycja fizyczna.

Warto mieć też na uwadze, że w Polsce na palcach jednej ręki można policzyć zawodowe sędzie piłkarskie. Pozostałe panie arbiter często łączą sędziowanie z pracą zawodową, aby móc się utrzymać.

Jeśli przegapiłeś premierę „Okolic Sportu”, w których gościem była Michalina Diakow, możesz obejrzeć powtórkę. Najbliższe zostaną wyemitowane w Telewizji Proart w poniedziałek o 10:15 i 21:10 oraz we wtorek o 5:10, 13:10, 14:40 i 20:45.