DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Jak dbać o akumulator samochodowy zimą?

Zima to ciężki okres dla kierowców, ale też sprawności i kondycji technicznej samochodów. W szczególności na ciężką próbę wystawione są akumulatory samochodowe, ponieważ niskie temperatury negatywnie wpływają na ich wydajność, a zwiększone zapotrzebowanie na energię poprzez uruchomienie ogrzewania, świateł lub innych funkcji, dodatkowo obciąża baterię. Dlatego zimą warto zadbać o akumulator samochodowy, aby uniknąć przykrych niespodzianek o poranku. Jak to zrobić? Sprawdź najważniejsze wskazówki!

Osłabiony akumulator samochodowy zimą – objawy

W niskich temperaturach pojemność akumulatora znacząco spada. Przy -10°C może ona zmniejszyć się nawet o 20%, a przy -20°C – aż o 50%. Dodatkowo w sezonie zimowym kierowcy często korzystają z ogrzewania foteli, szyb lub lusterek, co jeszcze bardziej osłabia wydajność akumulatora. Jednak zanim akumulator samochodowy całkowicie odmówi posłuszeństwa, zazwyczaj wysyła pewne sygnały, informujące o konieczności interwencji. Jakie są najczęstsze objawy osłabionego akumulatora samochodowego zimą?

  • Problem z odpaleniem samochodu – to najczęstszy objaw, a zarazem sygnał ostrzegawczy, że akumulator samochodowy jest osłabiony. Jeśli po przekręceniu kluczyka lub naciśnięciu przycisku uruchamiania silnik „kręci” wolniej niż zwykle, to znak, że Twój akumulator ma problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości energii. Co więcej, w niektórych przypadkach samochód może w ogóle nie odpalić. Taka sytuacja najczęściej przydarza się o poranku, gdy temperatura nocą spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Należy również pamiętać, że zimą częste problemy z rozruchem mogą doprowadzić do całkowitego unieruchomienia pojazdu.
  • Kontrolki na desce rozdzielczej – jeśli akumulator zaczyna się rozładowywać lub ma problemy z dostarczaniem prądu, na desce rozdzielczej może pojawić się ostrzeżenie w postaci kontrolki akumulatora. To oznacza, że Twój pojazd ma problemy z ładowaniem. Nie ignoruj zapalonej kontrolki na desce akumulatora, ponieważ może doprowadzić to do jeszcze większych problemów z akumulatorem i ogólnym stanem pojazdu.

  • Słabsze światła w samochodzie – kolejny objaw, który może wskazywać na osłabienie akumulatora. Krótsze, zimowe dni, mgła oraz deszcz to czynniki, które sprawiają, że zimą częściej poruszamy się po drogach z pełnym oświetleniem. Różnica w jasności świateł podczas postoju i w trakcie jazdy powinna być dla Ciebie sygnałem, czy stan akumulatora w samochodzie jest prawidłowy.
  • Wolniejsze wycieraczki – te akcesoria napędzane są specjalnym silniczkiem elektrycznym, który zużywa prąd z akumulatora. Gdy akumulator jest osłabiony, wycieraczki działają wolniej, a ich ruchy mogą być nieregularne. Wolne wycieraczki to sygnał, że akumulator nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości prądu do wszystkich systemów, co może doprowadzić do dalszych problemów z elektryką pojazdu.

Akumulator samochodowy w zimie – wskazówki

Zastanawiasz się, jak uniknąć problemów z akumulatorem w zimie? Chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o akumulator samochodowy, aby zawsze bezpiecznie dotrzeć do celu? Sprawdź poniższe wskazówki! Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pomoże Ci zminimalizować ryzyko problemów z uruchomieniem silnika oraz wydłużyć żywotność akumulatora.

  1. Kontrola stanu akumulatora

To podstawowy krok, który pozwoli Ci zadbać o akumulator zimą. Najlepiej jeszcze przed sezonem zimowym sprawdź poziom naładowania akumulatora w swoim samochodzie. Czynność w łatwy sposób wykonasz za pomocą miernika. Dzięki temu upewnisz się, że akumulator ma wystarczającą pojemność do rozruchu w niskich temperaturach. Jeśli okaże się, że akumulator jest słaby, nie zwlekaj i naładuj go, zanim temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0°C. Natomiast jeśli wiesz, że posiadany akumulator ma już swoje lata – rozważ jego wymianę. Im starszy akumulator, tym bardziej spada jego efektywność.

Dodatkowo, aby upewnić się, że akumulator pracuje prawidłowo, regularnie wykonuj pomiar napięcia. W pełni naładowany akumulator powinien mieć napięcie w granicach 12,4–12,7 V w stanie spoczynku. Pomiar możesz wykonać za pomocą prostego multimetru dostępnego w sklepie internetowym DTM Auto.

  1. Kontrola klem i zacisków

Zimowe warunki mogą sprzyjać pojawieniu się korozji na klemach i zaciskach akumulatora, co prowadzi do utraty przewodności i problemów z zasilaniem pojazdu. Regularna kontrola tych elementów, a także ich czyszczenie, może zapobiec wielu problemom. Od czasu do czasu sprawdzaj, czy połączenia nie są luźne, a jeśli zauważysz korozję, usuń ją przy użyciu specjalistycznych środków.

  1. Sprawdzanie czystości obudowy oraz biegunów akumulatora

Brud oraz wilgoć na obudowie akumulatora to czynniki, które mogą prowadzić do zwarć i przyspieszonego rozładowania w szczególności podczas trudnych warunków atmosferycznych. Dlatego regularnie kontroluj stan obudowy akumulatora oraz biegunów. Utrzymywanie elementów w czystości pozwoli Ci uniknąć nieprzewidzianych problemów z instalacją elektryczną i przedłuży żywotność akumulatora.

  1. Unikanie krótkich uruchomień silnika

Krótkie przejazdy i częste uruchamianie silnika mogą przyczynić się do szybkiego rozładowania akumulatora samochodowego. W chłodniejsze dni zredukuj liczbę krótkich podróży lub zadbaj o to, aby akumulator miał możliwość pełnego naładowania. Ponadto, dłuższe trasy sprzyjają doładowaniu akumulatora przez alternator. Warto również pamiętać, że długotrwałe nieużywanie samochodu może spowodować samoistne rozładowanie akumulatora, szczególnie w mroźne dni.

  1. Unikanie nadmiernego zużycia prądu

Ogrzewanie, nawiew oraz podgrzewanie szyb i lusterek to czynności typowe dla zimowej aury. Jednak jeśli chcesz zadbać o długą żywotność i wydajność akumulatora w Twoim pojeździe, ogranicz w miarę możliwości równoczesne korzystanie z udogodnień, które zużywają energię.

  1. Garażowanie pojazdu

Parkowanie pojazdu w garażu to jeden z najlepszych sposobów na zadbanie o akumulator samochodowy w zimie. Nocne przetrzymywanie samochodu w ciepłym, suchym miejscu może znacznie wpłynąć na wydajność akumulatora, zmniejszając ryzyko jego rozładowania. W przypadku braku dostępu do garażu, możesz zastosować specjalne maty izolacyjne, które chronią akumulator przed niskimi temperaturami. Takie maty pomagają utrzymać wyższą temperaturę wewnątrz obudowy akumulatora.

  1. Demontaż akumulatora

Jeśli masz pewność, że rzadko będziesz używać pojazdu w okresie zimowym, zdecyduj się na demontaż akumulatora. Przechowywanie akumulatora samochodowego w ciepłym miejscu, pozwoli Ci uniknąć jego całkowitego rozładowania podczas mrozów. Ten sposób może być uciążliwy, jednak niezwykle skuteczny.

Kiedy wymienić akumulator samochodowy?

Nawet najlepiej zadbany akumulator samochodowy ma swoją ograniczoną żywotność. Średni okres eksploatacji wynosi około 3-5 lat. Jeśli akumulator zaczyna sprawiać problemy, mimo regularnej konserwacji – rozważ jego wymianę.

W sklepie internetowym DTM Auto znajdziesz akumulatory samochodowe od wielu, renomowanych producentów. DTM Auto to autoryzowany dostawca akumulatorów samochodowych takich marek, jak Centra, Bosch, Continental, Exide, Optima, Varta i wielu innych! Dodatkowo decydując się na zakup akumulatora samochodowego w DTM Auto, otrzymujesz gwarancję najwyższej jakości oferowanych produktów, a także szybką oraz bezpieczną dostawę do Twojego domu. Nie czekaj dłużej – kup nowy akumulator samochodowy przed sezonem i zapewnij sobie bezpieczną jazdę w zimowych warunkach!

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz