Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Za głosowało 268 posłów, przeciw było 118, wstrzymało się 50.
Niepłodność dotyczy około 20% społeczeństwa w wieku rozrodczym.W Polsce to około 1,5 mln par. Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia niepłodności jest procedura in vitro. Polega na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Procedurę in vitro można podzielić na trzy etapy.
Dokładny koszt zabiegu in vitro uzależniony jest od kliniki, w której dokonuje się procedury. Jest to średnio kwota od 10 do nawet 30 tys. zł. Wiele osób po prostu nie stać na skorzystanie z tej metody leczenia niepłodności. Sytuacja już wkrótce może się zmienić. W środę w Sejmie posłowie i posłanki przegłosowali nowelizację ustawy o refundacji in vitro z budżetu państwa. Jest to pierwszy projekt obywatelski przegłosowany w tej kadencji Sejmu.
Wszyscy głosujący posłowie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy głosowali za uchwaleniem nowelizacji ustawy. 16 posłów Konfederacji zagłosowało przeciw. W Polsce żyje ok 22 tys. dzieci, które przyszły na świat dzięki procedurze in vitro. W klubie PiS, w głosowaniu dotyczącym refundacji in vitro był podział. 102 posłów – głosowało za odrzuceniem projektu ustawy. Za było 23, wstrzymało się 49. Wśród posłanek, które zagłosowały „na tak” była Katarzyna Sójka, do niedawna minister zdrowia.
Na portalu wlkp24.info można wziąć udział w ankiecie. Pytamy w niej o to czy popieracie finansowanie in vitro z budżetu państwa? Ustawa trafi teraz do Senatu, następnie ponownie wróci pod obrady Sejmu, by na końcu trafić na biurko prezydenta.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz