DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Odkrycia archeologiczne pod remontowaną drogą? [ZDJĘCIA]

Podczas remontu ul. Kaliskiej w Odolanowie znaleziono drewniane elementy, które mogą być pozostałościami drogi albo mostu. Archeolodzy pobrali fragmenty znaleziska do badań, które mają dać odpowiedź, co dokładnie odkopano i z jakiego okresu historycznego.

Fot. Marcin Szorski

W ciągu ul. Kaliskiej w Odolanowie, gdzie od pewnego czasu dni trwa remont, znaleziono stare, drewniane elementy, które mogą wskazywać na dawną drogę lub most. Odkrycie wstrzymało prace Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie. Pracownicy tej instytucji wymieniali właśnie fragment sieci wodociągowej. Na kilka dni muszą sobie zrobić przerwę.

WIĘCEJ NA TEMAT REMONTU: Zamkną most w Odolanowie. Szykują się spore utrudnienia

– Archeolog pobrał próbki, które zostały wysłane do ekspertyzy. Mam nadzieję, że po przeprowadzonych szczegółowych badaniach również my otrzymamy sprawozdanie od archeologa, który opisze, co to za znaleziska i z jakiego okresu oraz jaką mają wartość historyczną i archeologiczną – wyjaśnia Anna Głowacz, prezes zarządu Odolanowskiego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o.

Na podstawie szczątkowych informacji na temat znaleziska i wiedzy historycznej można pokusić się o wniosek, że to pozostałości drogi bądź mostu, który przed wiekami służył ówczesnym ludom zamieszkującym ziemie należące współcześnie do Odolanowa. – Na czas prac prowadzonych przez archeologów nasze działania zostały wstrzymane. Jednak prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu będziemy mogli ponownie wejść na ten teren i dokończyć swoje zadania. Jesteśmy już na finiszu prac, więc myślę, że w ciągu kilku dni zostaną one zakończone – dodaje szefowa spółki.

Tajemnicze odkrycie zainteresowało mieszkańców Odolanowa, którzy przechadzając się ul. Kaliską podchodzą i wypatrują pozostałości wskazujących być może na budownictwo drogowe przodków. Znalezisko zwróciło też uwagę lokalnych miłośników historii, którzy zaczęli przeczesywać archiwa. W publikacji „Drewniane nawierzchnie drogowe” autorstwa Hanny Pachelskiej i Mieczysława Matejaka można znaleźć następujący opis: „Drewniane nawierzchnie układano również na ulicach średniowiecznych miast. Wykonane one były z poprzecznych żerdzi, które zamocowywano z boku w podłużnych belkach. Takie drewniane nawierzchnie szerokości 2,5 m, pochodzące z VIII i IX w., odkryto na ulicach Nowogrodu i Starej Ładogi (XIV w.), zamiast żerdzi czy bali stosowano na nawierzchnie deski drewniane”.

Badacze piszą też m.in. o XIV-wiecznym zwyczaju wzmacniania nawierzchni ulic drewnianymi balami. Takie rozwiązanie – jak podkreślają – stosowano nawet przez 300 lat. „Takie nawierzchnie trzeba było niemal co roku częściowo wymieniać, dlatego też w miarę możliwości zaczęto zastępować drewno brukiem z otoczaków rzecznych” – czytamy dalej.

Źródła historyczne wskazują, że Odolanów czy Ostrów to miasta położone na terenach bagnistych. Formowanie utwardzonych dróg z drewnianych elementów mogłoby tłumaczyć przeznaczenie odnalezionych pod ziemią elementów. Czy trop jest właściwy? Okaże się wkrótce.

Wrócimy do tematu, kiedy będą znane już wyniki ekspertyzy archeologów.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz