Jaki był Ostrów i jacy byli jego mieszkańcy? Na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź pracownicy Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zaprasza na nową wystawę czasową, która przenosi zwiedzających w czasie do miasta sprzed 50 lat. Ekspozycja ukazuje historię Ostrowa przez pryzmat działalności rodziny Furmanków – fotografów o iście kronikarskim zacięciu. Ich fotografie to bezcenne źródło wiedzy o mieście z lat 20. i 30. XX wieku.
Na wystawie będzie można obejrzeć wielkoformatowe reprodukcje widoków Ostrowa. Zwiedzający będą mieli możliwość skorzystania z aranżacji atelier fotograficznego, aby wykonać pamiątkowe zdjęcie.
W zbiorach muzeum znajduje się kolekcja kilkaset fotografii sygnowanych przez atelier Furmanków, które działało w Ostrowie w pierwszej połowie XX wieku. Wśród zgromadzonych materiałów znajdują się nie tylko pocztówki i zdjęcia przedstawiające miasto, ale także fotografie dokumentujące życie społeczne i prywatne mieszkańców.
Na szczególną uwagę zasługuje okres II wojny światowej. Okupanci, wykorzystując niewolniczą pracę Polaków, wprowadzili szereg zmian w infrastrukturze i urbanistyce miasta. Zostały one udokumentowane przez pracownię „Ilona” pozostającej wówczas pod zarządem niemieckim.
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w soboty i niedziele od godz. 10.15 do 14.45, a od wtorku do piątku od 8.15 do 15.45, z wydłużonymi godzinami otwarcia w czwartki do 17.45. Wstęp na wystawę jest wolny.
Przy okazji wizyty w muzeum można też zobaczyć ekspozycje stałe: „W kuchni babuni”, „Salonik dawnych mistrzów Ostrowa” i „Ostrów do 1939. Wypisy z dziejów miasta”. Na parterze znajduje się także „Muzeum 3D. Ulicami dawnego Ostrowa. Café Muzeum”. Wystawie towarzyszy nowy, bezpłatny katalog.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz