DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Hermaszewski ponownie w Kosmosie? To możliwe

W 2018 roku przypada 40. rocznica rozpoczęcia międzynarodowych załogowych lotów w kosmos i nadawane obrazy będą związane tematycznie z tym wydarzeniem. Jednym z nich będzie obraz poświęcony Mirosławowi Hermaszewskiemu, jedynemu Polakowi wyniesionemu na orbitę.

– W zorganizowanie tego wydarzenia zaangażowani są także wolontariusze ARISS z Polski, organizatorzy m.in. corocznych konferencji poświęconych programowi ARISS, które odbywają się od kilku lat w Ostrowie Wielkopolskim – mówi Sławomir Szymanowski, koordynator Polskiego Związku Krótkofalowców ds. ARISS.

Wydarzenie rozpoczęło się 11 kwietnia i potrwa do 14 kwietnia o godz. 18.20 UTC. Sygnał radiowy z ISS będzie dostępny jedynie w czasie, kiedy ziemska lokalizacja będzie w zasięgu radiowym Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Aktualne położenie ISS na orbicie można sprawdzić na stronie internetowej: http://www.isstracker.com. Instalując na komputerze lub smartfonie jeden z wielu programów do śledzenia położenia, dowiemy się z wyprzedzeniem, kiedy ISS znajdzie się nad nami.

Odbiór tych obrazów jest możliwy nie tylko przy wykorzystaniu sprzętu krótkofalarskiego. Można wykorzystać także m.in. skaner nasłuchowy bądź odbiornik internetowy. Należy jednak pamiętać, że jego lokalizacja znajduje się ok. 500 km na wschód od Moskwy (lokator LO24LA). Transmisja odbywać się będzie na częstotliwości 145.800MHz FM w trybie SSTV PD120. Wybór trybu odbywa się automatycznie przez program dekodujący.

– Aby uzyskać odpowiedni sygnał, potrzebny będzie program RXSSTV, służący do zdekodowania przekazu. Następnie należy podłączyć wyjście audio skanera do wejścia audio karty dźwiękowej w naszym komputerze. Jeżeli zdecydujemy się na odbiór przez radiostację internetową, to odbierany sygnał audio należy przekierować do programu RXSSTV np. za pomocą oprogramowania naszej karty dźwiękowej – wyjaśnia Sławomir Szymanowski.

Odebrane obrazy można przesłać na stronę internetową: http://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV. Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto stawić czoła temu zadaniu, dodamy, że za udział w akcji można otrzymać pamiątkowy dyplom, wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej: https://ariss.pzk.org.pl/sstv.

* * *
ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) to międzynarodowa organizacja non-profit, która współpracuje z agencjami kosmicznymi oraz krótkofalowcami z całego świata. Jej głównym zadaniem jest planowanie i realizowanie zadań związanych z umieszczeniem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sprzętu radioamatorskiego, dzięki któremu może m.in. zrealizować szkolną telekonferencję dla dzieci i młodzieży z astronautą przebywającym w przestrzeni kosmicznej na pokładzie ISS.

Napisz do autora

Komentarze (3)
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz