Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Pomnik wykonany w latach 60-tych z piaskowca wymagał gruntownego remontu, co wiązało się ze sporymi kosztami. Zdecydowano się wesprzeć jego sfinansowanie zbiórką pieniędzy, która odbyła się 11 listopada 2017 roku na jarocińskim rynku. W pomoc włączyło się także Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. Ostatecznie zebrano potrzebne pieniądze i można było rozpocząć remont.
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się w Jarocinie o Edmundzie Rogalskim. Przedwojenny włodarz miasta od niedawna jest patronem jednej z ulic, a w ubiegłym roku publicznie odczytano sztukę opartą na wspomnieniach byłego włodarza i spisanych w książce „Kompania Kłeckowska” z 1935 roku. Wzięli w niej udział aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu i amatorzy sztuki aktorskiej z Jarocina.
Edmund Rogalski urodził się 22 października 1891 roku w Kłecku koło Gniezna. Po maturze w 1914 roku został zmobilizowany do niemieckiej armii i wysłany na front I wojny światowej. W grudniu 1918 roku został dowódcą oddziału powstańczego w Kłecku, biorąc udział w ciężkich walkach na froncie północnym. Walczył także w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., a w latach 1919-1923 był dowódcą jarocińskiego garnizonu.
20 stycznia 1925 r. rada miejska wybrała go na stanowisko burmistrza Jarocina. Po protestach części rajców Rogalski objął urząd 4 maja 1925 roku. Został wybrany na to stanowisko na 12 lat, a po upływie tego czasu rada miejska wybrała go na drugą 10-letnią kadencję do 1947 roku). Jego rządy zostały przerwane wybuchem II wojny światowej. Po zakończeniu walk komunistyczne władze Jarocina nie pozwoliły Edmundowi Rogalskiemu pracować ani w samorządzie, ani w mieście. Nie przyznano mu także świadczeń mimo ciężkiego powojennego inwalidztwa. Zmarł 3 lipca 1961 roku w jarocińskim szpitalu po tym, jak uległ wypadkowi drogowemu kilka metrów od swojego domu.
Fot. jarocin.pl
https://wlkp24.info/powiat-jarocinski-swierczewskiego-22-lipca/
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz