Na basen w Odolanowie czekało wiele osób. Obiekt został oficjalnie otwarty 29 kwietnia, ale otwarcie było pozorne, bo pływania nadal jest nieczynna.
Uroczyste otwarcie krytej pływalni przy Zespole Szkół w Odolanowie odbyło się 29 kwietnia tego roku. Samorządowcy, jeszcze poprzedniej kadencji przecięli wstęgę, zorganizowali jeden dzień otwarty dla mieszkańców i… na tym się skończyło. W basenie jest woda, ale korzystać z tego miejsca nie można. – Obejmując funkcję burmistrza zastałem taką sytuację, że ani regulamin ani cennik nie był stworzony, więc jesteśmy na etapie tworzenia tych dwóch rzeczy, które są niezbędne do otwarcia basenu. Trwają też jeszcze jakieś prace dokończeniowe, żeby mieszkańcy mogli jak najszybciej korzystać z tego basenu. Pracujemy nad tym – wyjaśnia burmistrz Odolanowa, Marcin Szorski.
Urzędnicy pracują, bo mimo pełnej niecki, nikt w basenie zanurzyć się nie może. Władze gminy muszą jeszcze zatrudnić ratowników i wtedy prawdopodobnie nastąpi otwarcie obiektu, który w swoim założeniu miał być wzorowany na tak zwanych delfinkach, czyli obiektach do nauki pływania. W styczniu 2023 roku podczas budowy basenu ówczesny wiceburmistrz Jan Prokop tak mówił o pomyśle na pływalnie: „To będzie nowoczesny obiekt, pływalnia przyszkolna, ale z możliwością użytkowania także przez mieszkańców ziemi odolanowskiej. Będzie to arcynowoczesny obiekt, dlatego, że tu będą pompy napowietrzne woda-powietrze, ale także będzie pełne wyposażenie. Chciałbym tutaj powiedzieć, że nie tylko łącznik, który połączy szkołę podstawową z basenem (z obiektem basenowym), ale także chciałbym tu dodać, że będą sauny mokre i suche, będzie również ściana solankowa (…), dla małych dzieci (…) będzie taki brodzik, no oczywiście pięć pasów do pływania, dla młodzieży do nauki pływania. I ta niecka, o której się tyle mówi, że będzie podnoszona i obniżana, to dlatego, że będą mogły korzystać w pewnych momentach przedszkolaki”.
Główna niecka w odolanowskiej pływalni ma długość niespełna 17 metrów i szerokość 8,5 metrów, a w ramach tego będzie można pływać na czterech torach. – Basen jedyny w okolicy, a nawet jedyny na skalę województwa ma podnoszone dno na całości tafli wody. Głębokość możemy regulować praktycznie od zera, do 1,5 metra. Sam poziom „zero” służy do tego – jeżeli basen jest nieczynny, to wtedy ze względów technologicznych też zwalniamy napięcie lin, które są pod dnem i trzymają to dno, żeby w okresie, kiedy basen jest nieczynny (…) żeby te liny nie były wciąż napięte – wyjaśnia Jerzy Pluta, koordynator inwestycji z odolanowskiego magistratu.
Pływalnia składa się jeszcze z brodzika dla dzieci, dwóch basenów z jacuzzi oraz strefy wellness, w tym z suchej i mokrej sauny oraz ścianki solankowej. – Założenie budowy basenu było takie, żeby on głównie był wykorzystywany do nauki pływania dla młodzieży szkolnej z gminy Odolanów. W godzinach dopołudniowych, czyli od godziny 8.00 do 14.00 jest przewidziany do wykorzystania wyłącznie dla młodzieży szkolnej, dla zajęć w-fu, a po godzinie 15.00 dla wszystkich mieszkańców gminy, maista Odolanów, powiatu – tłumaczy Jerzy Pluta.
Ciekawostką jest, że jednocześnie z pływalni może korzystać maksymalnie 45 osób. Koszt budowy obiektu to 27 milionów złotych. Około 18,5 miliona to środki pozyskane z różnego rodzaju dofinansowań.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz