Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Spotkania są jedną z form prowadzonych konsultacji społecznych, które trwają do 18 maja. Mieszkańcy mogą składać opinie wprost do urzędu, swoje nowe propozycje, a także mogą wziąć udział w badaniu ankietowym.
Wczoraj, w zebraniu mieszkańców ulicy gen. Karola Świerczewskiego wzięło udział 10 osób. Proponowany patron ulicy – ks. Ignacy Niedźwiedziński – działacz niepodległościowy, społeczny, kulturalny, Honorowy Obywatel Jarocina z okresu międzywojennego, więź Fortu VII raczej nie budził kontrowersji. Tylko jedna osoba podnosiła, że to osoba duchowna. Nie zabrakło też głosu w obronie generała Świerczewskiego, którego jeden z mieszkańców uznawał za bohatera. – Generalnie mieszkańcy opowiadali się przeciw dokonywaniu zmiany, do której jednak gminy są zobowiązane ustawą z ubiegłego roku. Kilka osób, głównie w wieku starszym, było zbulwersowanych decyzją posłów i senatorów, którzy uchwalili ustawę dekomunizacyjną – informuje Robert Kaźmierczak, z-ca burmistrza Jarocina. Obawę budzą mogące się pojawić koszty związane z formalnościami. Mieszkańców nie uspokajały informacje, że dotychczasowe dowody osobiste, prawa jazdy zachowują swoją ważność, a zmiany zapisów np. w rejestrze ksiąg wieczystych będą dokonywanie nieodpłatnie. Wyrażano obawy o konieczność zmian danych w ZUS, bankach, firmach telekomunikacyjnych.
Podczas spotkania pojawiły się także pojedyncze propozycje innej nazwy ulicy, skoro już musi być dokonana zmiana. Zgłoszono ulicę Zakręt, ulicę Szkolną, a nawet Świerczewskiego, ale bez generała i imienia Karol. – Mieszkańcy zostali poinformowani, że mogą swoje propozycje lub jedną uzgodnioną zgłosić do 18 maja w formie petycji złożonej w urzędzie miejskim. Ostateczną decyzję podejmie Rada Miejska – dodaje z-ca burmistrza.
Jeśli gmina sama – do września 2017 – nie zmieni nazw ulic, którym patronują osoby symbolizujące represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989, to dokona tego wojewoda tzw. zarządzeniem zastępczym po zasięgnięciu opinii IPN-u.
W środę, 10 maja 2017 r. o godz. 18.00 w Zespole Szkół w Witaszycach odbędzie się spotkanie z mieszkańcami ul. Władysława Kniewskiego, ul. Hanki Sawickiej, ul. Janka Krasickiego oraz ul. Henryka Rutkowskiego w Witaszycach.
W czwartek, 11 maja 2017 r. o godz. 18.00 w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Golinie spotkają się mieszkańcy ul. Karola Świerczewskiego.
źródło: jarocin.pl
czwartek, 11 maja, 2017
Co to jest: „więź fortu VII”?