Blisko 850 tysięcy złotych z Ministerstwa Cyfryzacji ma wspomóc ostrowski samorząd w walce z cyberatakami.
Ostrowski urząd gromadzi setki tysięcy danych mieszkańców oraz sprawuje pieczę nad spółkami komunalnymi. W walce z cyberprzestępczością ma pomóc ministerialne dofinansowanie w kwocie 850 tysięcy złotych w ramach programu „Cyberbezpieczny samorząd”. – To jest wielowymiarowy projekt, ale jeśli miałabym wymienić co jest w nim najważniejsze to warsztaty, warsztaty, warsztaty, szkolenia, szkolenia, szkolenia. Okazuje się, że tej wiedzy ciągle jest za mało i czasami brak tej wiedzy powoduje, że jesteśmy w stanie jednym kliknięciem w przesłany link, sparaliżować pracę całego urzędu lub pozbyć się jego wszystkich danych. Poza tym, takie infrastrukturalne wzmocnienie całego systemu IT, które pozwoli nam coraz większym i wyższym poziomie zabezpieczać się przed takimi hakerskimi atakami – mówiła podczas spotkania Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W spotkaniu wziął także udział Krzysztof Gawkowski, wicepremier oraz minister cyfryzacji, a także Wiesław Szczepański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak poinformował Gawkowski od początku roku Polska odnotowała 80 tysięcy ataków hakerskich. Bardzo możliwe, że do końca 2024 roku zostanie przekroczona bariera 100 tysięcy. – To ponad 100% więcej, niż w roku 2023 i ponad 200% więcej, niż w roku 2022. Polska jest nieustannie atakowana. Ta zimna wojna, którą prowadzimy, czasami jest już nawet ciepłym elementem tego, że jesteśmy atakowani wprost przez rosyjskie, białoruskie służby, a najczęściej są poddawane tym atakom instytucje infrastruktury krytycznej. Widzimy, że ta liczba ataków jest coraz większa – mówił minister cyfryzacji.
Gawkowski powiedział także, że wprowadzane są nowe legislacyjne rozwiązania, które mają zabezpieczyć przed dezinformacją na dużych platformach i które mają chronić dzieci przed pornografią i szkodliwymi treściami.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz