DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ekologiczne dofinansowanie. W gminie Nowe Skalmierzyce łapią deszcz

Gmina Nowe Skalmierzyce, podobnie jak wiele samorządów w Polsce, stawia na ekologię. Dzięki programowi wymiany pieców udało się zlikwidować kilkadziesiąt kopciuchów, a tym samym sprawić, że powietrze jest czystsze. Teraz mieszkańcy mogą łapać deszcz – dofinansowanie na zakup zbiornika na deszczówkę to nawet 2 tysiące złotych. Warto więc korzystać z takich prośrodowiskowych rozwiązań.

Mieszkańcy gminy Nowe Skalmierzyce mogą stawiać na proekologiczne przemiany w swoim otoczeniu. A wszystko za sprawą programu „Łapmy deszcz”. Wnioski o dofinansowanie zakupu zbiornika na deszczówkę trzeba złożyć osobiście w urzędzie. Pracownicy magistratu pomogą w razie ewentualnych pytań lub problemów z dokumentami. – W ramach dofinansowania będą refundowane koszty zakupu zbiornika podziemnego lub naziemnego, ale nie więcej niż połowa kosztów i maksymalna kwota wynosi 2 tysiące złotych – wyjaśnia Justyna Grzesiek z nowoskalmierzyckiego magistratu. Dofinansowanie zakupu zbiorników na deszczówkę można było składać do 2 maja. Gmina Nowe Skalmierzyce przeprowadzała też program wymiany eternitowych pokryć dachowych czy utylizacji folii rolniczych.

Program dofinansowania wymiany pieców, tak zwanych „kopciuchów” pojawił się w gminie Nowe Skalmierzyce w 2019 roku. Wtedy mieszkańcy mogli wnioskować o dopłatę w wysokości 3 tysięcy złotych. – Na początku regulamin przewidywał jeszcze dopłatę do wymiany na piec opalany węglem, tak zwanej piątej generacji, czyli klasy piątej. Już od dwóch lat tylko dopłacamy do wymiany pieca gazowego bądź pompy ciepła bądź pieca opalanego pelletem – mówi Jerzy Łukasz Walczak, burmistrz Nowych Skalmierzyc. Tylko w tym roku do nowoskalmierzyckiego magistratu wpłynęło 41 wniosków o dofinansowanie do wymiany starego pieca. W ciągu ostatnich czterech lat, podczas corocznego programu udało się zlikwidować 300 kopciuchów. – Dofinansowanie bez względu, na jakie źródło ciepła wymieniamy, zawsze wynosi 50%, maksymalnie 4,5 tysiąca złotych – wyjaśnia Marcin Fórmański z urzędu w Nowych Skalmierzycach.

Mieszkańcy gminy jeśli tylko chcą np. zbierać deszczówkę czy wymienić piec, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzą, będą żyć bardziej ekologicznie, ale też zadbają o swoje zdrowie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz