Edukacja zdrowotna to przedmiot, który od roku szkolnego 2025-2026 miał być wprowadzony do szkół w miejsce wychowania do życia w rodzinie.
Edukacja zdrowotna to przedmiot, który ma zastąpić dotychczasowe „wychowanie do życia w rodzinie”. Z zapowiedzi ministerialnych wynika, że przewidziany on jest dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych, a także 1-3 ponadpodstawowych.
Nad przygotowaniem podstawy programowej dla nowego przedmiotu od kilku miesięcy pracują ministerstwa: edukacji, zdrowia oraz sportu i turystyki. Z pierwszych informacji wynikało, że „edukacja zdrowotna” ma być obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Kilka dni temu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o zmianie tej decyzji. Podczas konferencji prasowej powiedział, że decyzję o udziale dzieci w tym przedmiocie będą podejmowali rodzice.
Minister edukacji skomentowała słowa wicepremiera skomentowała krótko za pośrednictwem mediów społecznościowych. „Ktoś znów pomylił MON z MEN jak czytam” – napisała na platformie „X” Barbara Nowacka. Kilka dni później szefowa resortu ogłosiła, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym.
Przy Ministerstwie Edukacji Narodowej powołany został międzyresortowy zespół, który przygotuje założenia i podstawy programowe nowego przedmiotu. Szczegóły na ten moment nie są jednak znane. Z kolei pedagodzy wymieniają kwestie, które – ich zdaniem – powinny być poruszane w ramach nowego przedmiotu. Nauczyciele pochwalają idee wprowadzenia nowego przedmiotu, jednak zwracają uwagę na formie prowadzenia zajęć. O tym więcej w materiale wideo (do obejrzenia poniżej).
W przestrzeni medialnej pojawiły się też informacje o tym, że wprowadzenie nowego przedmiotu miałoby zostać przesunięte o rok. Jak na razie resort edukacji nie zajął oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz