DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Dziś świętuje kościół i wojsko. Jaka jest historia jednostek stacjonujących w Ostrowie? [WIDEO]

Święto Wojska Polskiego i Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Te dwa wydarzenia przypadają dziś, 15 sierpnia. 

Fot. Pixabay.com/ grafika: wlkp24.info

Święto Wojska Polskiego ustanowione zostało na mocy ustawy z 1992 r. Warto przy tej okazji przypomnieć, że w Ostrowie Wielkopolskim kiedyś również stacjonowały oddziały wojska.

Historia garnizonów wojskowych w Ostrowie Wielkopolskim, czyli korpusu wojsk stacjonujących w określonym miejscu, sięga czasów II rozbioru Polski i przejścia miasta pod panowanie Pruskie. – Najsłynniejszym oddziałem związanym z historią militarną Ostrowa Wielkopolskiego jest 60. Pułk Piechoty, który był w mieście w latach 1920 – 1939 – mówi dr Maciej Kowalczyk.

60. Pułk Piechoty to nie jedyna jednostka wojskowa, która funkcjonowała kiedyś w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1958 – 2004 w koszarach przy ulicach: Kościuszki i Kolejowej stacjonowali żołnierze Jednostki Wojskowej nr 19 56.

31 grudnia 2004 roku rozformowano Jednostkę Wojskową 19 56. O jej istnieniu  przypomina m.in. Kamień Pamięci znajdujący się przy ulicy Kościuszki. A warto wspomnieć, że karierę w ostrowskiej jednostce rozpoczynał m.in. gen. broni dr Adam Joks.

Święto Wojska Polskiego, czyli Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest na pamiątkę wygranej Bitwy Warszawskiej. Operacja wojskowa nazywana też Cudem nad Wisłą trwała od 13 do 25 sierpnia 1920, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Do walki stanęły Armia Czerwoną i Wojsko Polskie.

CZYTAJ TEŻ: Obchody Święta Wojska Polskiego w Ostrowie

Historycy przełom w walkach podczas Bitwy Warszawskiej datują na 15 sierpnia 1920 roku (o tym więcej w materiale wideo).

15 sierpnia to także ważny dzień w Kościele Katolickim. Tego dnia wierni i duchowni obchodzą Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywaną też Świętem Matki Bożej Zielnej.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz