Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
1 maja – Międzynarodowy Dzień Ludzi Solidarności Pracy to święto, które ustanowiono w Polsce w 1950 roku. Data ta miała uczcić rocznicę strajku amerykańskich robotników z Chicago, domagających się 8-godzinnego systemu pracy. Ich protest został brutalnie stłumiony przez policję.
Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1860 roku w Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii. Początkowo nielegalne manifestacje 1-majowe, z czasem zostały uznane za oficjalne obchody.
W Polsce 1 maja związany jest z socjalizmem. Wszedł do jego tradycji. W późniejszych latach został przejęty przez komunistów. Dzień ten został uznany za święto państwowe w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W latach 80-tych pochody 1-majowe były brutalnie przerywane i często przeradzały się w starcia z ZOMO.
Dziś obchodzone jest również święto Józefa rzemieślnika. W kościołach odprawiane są msze święte za pracujących.
Ponadto 1 maja 2004 roku Polska, na mocy Traktatu akcesyjnego, podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, została członkiem Unii Europejskiej. Proces integracji trwał niemal 10 lat i rozpoczął się 8 kwietnia 1994 roku w momencie złożenia przez Polskę wniosku o członkostwo w UE i zatwierdzenia go przez ówczesnych członków Wspólnoty. W dniach 7-8 czerwca 2003 roku przeprowadzono w Polsce referendum, w którym mieszkańcy mieli się opowiedzieć, czy są za wejściem Polski do Unii, czy nie. Pytanie brzmiało: „Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”. Do urno poszło 58,85 proc. uprawnionych do głosowania (17 586 215 osób), a za przystąpieniem do zjednoczonej Europy było 77,45% z nich (13 516 612).
Od 1 lipca 2013 roku w skład UE wchodzi 28 państw. Status kandydata mają – Albania, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia i Turcja. Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo starają się, aby takimi kandydatami zostać.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz