DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [WIDEO]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku. 

Tablica upamiętniająca kpt. Jana Kempińskiego ps. „Błysk” znajdująca się w Wysocku Wielkim

1 marca w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowione zostało w 2011 z inicjatywy ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Święto ustanowione zostało jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Żołnierze wyklęci musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Wśród nich byli też mieszkańcy południowej Wielkopolski m.in. Jan Kempiński ps. „Błysk”.

Tablica upamiętniająca tego żołnierza zawisła w listopadzie 2023 roku na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim. Choć kpt. Jan Kempiński, ps. „Błysk” żył w Jaskółkach w gminie Raszków, to na terenie Wysocka Wielkiego mieszka jego najmłodszy brat – 84-letni Włodzimierz Kempiński. I to właśnie z jego inicjatywy zawisła wspomniana tablica.

W Ostrowie Wielkopolskim, a konkretniej przy na ścianie kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego znajduje się tablica poświęcona pamięci żołnierzy wyklętych. Obchodzony dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem narodowym, jednak nie jest to dzień wolny od pracy.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz