DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Dzień Matki? To już dziś! Poznaj historię tego święta

26 stycznia przypada w Polsce Dzień Matki. Choć współcześnie data tego święta jest stała, w przeszłości bywało z tym różnie. Nieoczywista może być też dla niektórych historia tego dnia.

Fot. Priscilla Du Preez / Unsplash

Spotkania, życzenia, wspólne wyjścia do kina, na kawę, odwiedziny z kwiatami, czekoladkami… Tak często dzisiaj wygląda Dzień Matki. Święto ma korzenie sięgające starożytnej Grecji i Cesarstwa Rzymskiego. Wtedy jeszcze mogło nie nazywać się ono Dniem Matki, ale ówczesne obrzędy w postaci otaczania czcią matek-bogiń było swego rodzaju zwiastunem tego, co nadeszło w kolejnych wiekach.

Kiedy politeizm (wyznawanie wielu bogów) odszedł w niepamięć, a główną religią stało się chrześcijaństwo, zwyczaj zanikł, ale odkrycia historyczne wskazują, że powrócono do niego w XVII wieku w Anglii. Obchodzono wówczas „niedzielę u matki”.

To właśnie wtedy wykrystalizowały zwyczaje znane nam do dziś – obdarowywanie matek kwiatami i słodyczami. Święto ma różne oblicza i różne daty w zależności od regionu świata. Sytuacja zmieniała się także w Polsce, gdzie chociażby w okresie II Rzeczpospolitej święto to było ruchome, ale przypadało zazwyczaj na maj. Podobnie jest teraz, ale od lat Dzień Matki – niezmiennie – obchodzony jest 26 maja.

Inaczej wygląda to w krajach Europy i świata. Są kraje (m.in. w Bułgarii, na Białorusi, w Macedonii, Słowenii czy Wietnamie) Dzień Matki obchodzony jest w ramach Dnia Kobiet.

Analizując kalendarz gregoriański można orzec, że najwcześniej Dzień Matki obchodzony jest w Norwegii, gdzie przypada on na drugą niedzielę lutego. Nieco później, bo 3 marca świętują go w Gruzji.

„Ruchoma” data obowiązuje też w Wielkiej Brytanii czy Irlandii przypadając na czwartą niedzielę wielkiego postu.

3 listopada Dzień Matki przypada w Timorze Wschodnim (wyspa w Archipelagu Malajskim), a w grudniu w Panamie (8 grudnia) oraz w Indonezji (22 grudnia).

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz