DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Działka przekazana. PGE będzie budować elektrownię w Ostrowie

Radni nie mieli wątpliwości. Chcą elektrowni gazowo-szczytowej w Ostrowie Wielkopolskim. Przekazali działkę spółce PGE.

 

Radni miejscy Ostrowa Wielkopolskiego byli jednogłośni w kwestii przekazania spółce PGE ok. 4 ha gruntów w trybie wieczystej dzierżawy (tereny przy ul. Kamiennej). Państwowa instytucja z branży energetycznej chce tam wybudować elektrownię gazowo-szczytową.

Dlaczego elektrownia?

Podczas lutowej sesji przedstawiciele spółki przekonywali, że inwestycja jest kluczowa dla PGE ze względu na politykę węglową Unii Europejskiej, która wymusza odejście od tego surowca na rzecz odnawialnych źródeł energii. OZE natomiast to dość „kapryśne” źródło energii zależne od pogody. Dlatego elektrownie gazowe – jak ta, która ma powstać w Ostrowie Wielkopolskim – ma być uzupełnieniem w przyszłości produkcji energii z elektrowni jądrowej.

CZYTAJ: Radni wypowiedzieli się ws. elektrowni PGE. Jaka decyzja?

Dlaczego Ostrów?

Przedstawiciele spółki PGE przekonywali, że Ostrów to dla nich bardzo dobra lokalizacja. W wyborze miejsca pod przyszłą inwestycję kierowali się kryteriami biznesowymi. Argumentowali przed radnymi i władzami miasta, że w pobliżu znajdują się takie instalacje, jak tłocznia gazu w Odolanowie oraz Główny Punkt Zasilania (GPZ) o mocy 400 kV.

PGE chciałoby zasilać swoją inwestycję gazem z pobliskiej tłoczni, a także wpiąć się do istniejącej sieci. Z kolei dla miasta ważne było znalezienie inwestora, który chciałby zagospodarować działkę przy ul. Kamiennej, nad którą przebiegają linie wysokiego napięcia. Zagospodarowanie jej w ramach możliwości miejskich – ze względu na sieć energetyczną – było do tej pory problematyczne. Dlatego też radni i przedstawiciele miasta nie ukrywali, że inwestor „spadł im z nieba”.

Jak przekonywali przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej, Ostrów Wielkopolski był pierwszą wskazaną przez nich lokalizacją. Spotkali się z przychylnym przyjęciem ze strony władz miasta, a rozmowy przebiegły sprawnie, czego efektem mogło być środowe wyrażenie zgody przez radnych na przekazanie działki. To pozwoli na wdrożenie dalszych procedur związanych z planowaną inwestycją.

Co może zyskać miasto?

Kilka dni temu o korzyściach płynących z budowy na terenie Ostrowa elektrowni gazowo-szczytowej. Wśród nich wymieniała m.in.:

  • nowe miejsca pracy,
  • wzrost dochodów miasta,
  • poprawa bezpieczeństwa energetycznego Wielkopolski
  • więcej pod tym linkiem.

Przedstawiciele PGE podkreślili podczas sesji, że choć inwestor jest z zewnątrz, często przy tego rodzaju inwestycjach zwycięzca przetargu korzysta z pomocy podwykonawców, których znajduje lokalnie. Ma to być szansa dla firm z Ostrowa i okolic.

Kiedy powstanie elektrownia w Ostrowie?

Wstępny plan zakłada, że inwestycja będzie gotowa do użycia za kilka lat. Realizacja może potrwać ok. 3 lata. Spółka przygotowuje się do inwestycji z wyprzedzeniem ze względu na fakt, że – jak zostało to przekazane podczas sesji – decyzje muszą zapadać z wyprzedzeniem, bo tylko kilka firm produkuje bloki gazowe.

Ma on zostać zainstalowany w wytłumionym budynku. Na działce o powierzchni ok. 4 ha powstanie też infrastruktura elektro-energetyczna (część w budynku, a część na zewnątrz). Zostanie wybudowany też komin oraz – jeśli będzie to konieczne – instalacja do wychwytu tlenku azotu, a także czerpania powietrza. Całość mają uzupełnić infrastruktura komunikacyjna (drogi) oraz zieleń.

Instalacja ma spełniać normy głośności: w dzień maksymalnie 40 dB, a w nocy – 30.

Planowane jest ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji „pod klucz”.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • M
    Maniek

    czwartek, 27 lutego, 2025

    Wg zielonego ładu, gaz nie jest ekologiczny i są nawet daty odejścia od tego surowca. Nic z tego nie rozumiem.

    Odpowiedz
    • B
      Bols

      czwartek, 27 lutego, 2025

      Coś tu się kupy nie trzyma 😂

      Odpowiedz
  • M
    Mariano

    piątek, 28 lutego, 2025

    Nawet unijne ekoßwiry wiedzą, że OZE to Utopia i nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania. Mało wieje, 2 miesiące nie ma słońca. Gaz też będzie zaraz be. Podwykonawcy heh będą, ale to raczej szwagier kierownika jak to w państwowej spółce.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz